W środę doradca amerykańskiego sekretarza stanu Derek Chollet rozpoczął trzydniową wizytę w Polsce. Jednym z tematów, których będą dotyczyły rozmowy, ma być Nord Stream 2. Ambasada USA deklaruje, że wcześniej miał odwiedzić także Kijów. Potwierdzałoby to wcześniejsze doniesienia amerykańskich mediów.

Derek Chollet pełni funkcję podsekretarza stanu. To najwyższy rangą dyplomata USA, który przyjeżdża do Polski od czasu objęcia prezydentury przez Joe Bidena. “Doradca Departamentu Stanu USA Derek Chollet przyjedzie z wizytą do Kijowa w dniach 20-21 lipca oraz do Warszawy w dniach 21-23 lipca, aby wzmocnić strategiczne relacje Stanów Zjednoczonych z Ukrainą i z Polską” – napisano na Twitterze ambasady USA. 

W czwartek amerykański dyplomata ma spotkać się m.in. z wiceministrem spraw zagranicznych Marcinem Przydaczem. ” To kontynuacja naszego otwartego i aktywnego dialogu. Będzie to tematyka bezpieczeństwa, także i bezpieczeństwa energetycznego, tematyka regionalna, tutaj jak wiemy, Stany Zjednoczone są aktywnym aktorem także i we współpracy z Trójmorzem. Tematem rozmowy będą również polityka wschodnia oraz relacje bilateralne” – powiedział Marcin Przydacz, cytowany przez portal polskieradio24.pl. Dodał, że rozmowa z Derekiem Cholletem to kontynuacja spotkania z czerwcowego szczytu NATO w Brukseli.

W czasie spotkania mają być poruszone także kwestie dotyczące “wspólnego przywiązania do demokratycznych wartości i instytucji”.

Przypomnijmy, że amerykańskie media podały we wtorek, że USA i Niemcy osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie gazociągu Nord Stream 2. W zamian Niemcy miałyby poczynić pewne „ustępstwa” wobec Ukrainy i Polski. Podawano, że w związku z omawianą sprawą amerykański dyplomata ma odwiedzić w tym tygodniu Polskę i Ukrainę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Już czerwcowe doniesienia agencji „Bloomberg” sugerowały, że USA i Niemcy chcą jeszcze latem zawrzeć porozumienie dotyczące Nord Stream 2, mające „stępić geopolityczne zyski Moskwy” z ukończenia gazociągu. W grę miały wchodzić m.in. inwestycje w ukraiński sektor energetyczny, w tym na budowę elektrowni, a także rekompensaty dla Ukrainy za utracone zyski z opłat przesyłowych oraz większe zaangażowanie Niemiec w Trójmorze.

Czytaj także: Die Zeit: Niemcy zaproponowały USA umowę wartą 1 mld euro za rezygnację z sankcji wobec Nord Stream 2

Przeczytaj: Terminale LNG i gaz skroplony z USA w zamian za rezygnację z sankcji na NS2 – ujawniono tajną propozycję Niemiec

polskieradio24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply