Ukraiński Instytut Demografii i Nauk Społecznych przewiduje, że populacja Ukrainy w ciągu najbliższych dziesięcioleci spadnie o niemal 13 proc.

Instytut zakłada jeszcze gorsze prognozy jeżeli chodzi o ludność w wieku produkcyjnym. Według szacunków, liczba osób w wieku 20-59 lat spadnie o 6,6 miliona. Dodatkowo liczba osób w wieku 60 i więcej wzrośnie o 2,6 miliona. Oznacza to, że populacja Ukrainy będzie szybko się starzeć, a odsetek osób najstarszych w społeczeństwie sięgnie 33 proc.

Dodatkowo stosunek liczby osób w wieku produkcyjnym do osób w wieku poprodukcyjnym do 2030 roku spadnie z obecnego poziomu 2,6 do 2. W ciągu następnych dwudziestych lat współczynnik ten spadnie do poziomu 1,5.

CZYTAJ TAKŻE: Na Ukrainie w ciągu 5 lat ubyło niemal 3 miliony Ukraińców

Szefowa zespołu zajmującego się badaniem stanu w jakim się znajduje populacja Ukrainy Lidia Tkaczenko stwierdziła, że władze kraju powinny zająć się całościowym planem minimalizacji negatywnych konsekwencji jakie przynoszą zmiany demograficzne.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wprowadzenie narodowego planu wobec starzenia się społeczeństwa nawet w formie deklaratywnej byłoby potwierdzeniem, że władze Ukrainy zdają sobie sprawę z powagi i kompleksowości problemu oraz miejsca w jakim znajdą się starsi ludzie w naszym kraju – tłumaczy badaczka.

Już wcześniej informowano, że od początku roku populacja Ukrainy spadła o 139 tysięcy osób. Według danych pierwszego września na Ukrainie mieszkało 42,44 miliona osób. Od początku roku zanotowano w kraju 243,862 narodzin oraz 386,505 zgonów.

Kresy.pl / unian.info
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz