Amerykański dług publicznego powyżej 20 bilionów dolarów jest efektem podpisania piątek ustawy, zawieszającej na okres trzech miesięcy limit zadłużenia.

Uchwalona przez obie izby Kongresu przeważającą liczbą głosów ustawa pozwoliła sekretarzowi skarbu na wznowienie pożyczanie pieniędzy po kilkumiesięcznym wykorzystywaniu tak zwanych przedsięwzięć nadzwyczajnych, aby zapewnić wypłacalność agend rządowych. Przedsięwzięcia nadzwyczajne dotyczą przykładowo wstrzymania zakupów wyłączonych z obrotu giełdowego obligacji skarbowych przez fundusze emerytalne pracowników państwowych.  Bezpośrednio po przywróceniu możliwości pożyczania Departament Skarbu zwiększył dług o 317 miliardów dolarów.

Zawieszanie limitu zadłużenia publicznego poprzez ustawy stosowane jest w USA od drugiej kadencji Barracka Obamy w 2013 roku. Dzięki temu sekretarz skarbu może zaciągać pożyczki na kwoty wymagane do wypłacania bieżących zobowiązań.

ZOBACZ TAKŻE: Dług publiczny USA ciągle rośnie

Trump ku zaskoczeniu Republikanów, porozumiał się z Demokratami w Kongresie w kwestii uwolnienia funduszy federalnych w wysokości 15 mld dolarów. Zostaną one wykorzystane na doraźną pomoc dla poszkodowanych przez huragan Harvey. W zamian prezydent zgodził się na zawieszenie limitu zadłużenia.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

Według oficjalnych danych podawanych przez sekretarza skarbu USA, już piątek dług publiczny podniósł się do nienotowanej wcześniej kwoty 20 bilionów 162 mld dolarów. Z tego 14,6 bilionów stanowią zobowiązania rynkowe, a ponad 5,5 bilionów na wyłączone z obrotu giełdowego obligacje, będące w posiadaniu różnych agend i funduszy rządowych. W relacji do PKB zadłużenie USA wynosi 104 proc.

Prezydent Trump zwiększył amerykańskie zadłużenie od początku swojej kadencji o 1,1 proc. Dla porównania, przez całe dwie kadencje Obamy wzrósł o 87,7 proc. (9,32 biliona dolarów). George W. Bush zwiększył dług o  85,5 proc. (4,89 bln). Republikanin odziedziczył po Billu Clintonie dług na poziomie 5,72 miliona dolarów. Oznacza to, że przez ostatnie 16 lat dług USA wrósł niemal czterokrotnie.

kresy.pl / pb.pl / bankier.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz