Ambasada USA interweniuje po serii działań podjętych przez państwo w związku z siecią aptek Gemini – informuje „Dziennik Gazeta Prawna” (DGP) w poniedziałek.  Powodem opisywanych działań amerykańskich dyplomatów ma być fakt, iż jeden z największych przedsiębiorców na rynku farmaceutycznym należy do nowojorskiego funduszu inwestycyjnego. Ministerstwo zdrowia podejrzewa, że Gemini w nielegalny sposób wykorzystuje medyczne dane pacjentów, w celu profilowania ich przez komercyjne podmioty.  Sprawę bada Urząd Ochrony Danych Osobowych oraz policja.

Dziennik Gazeta Prawna poinformował w poniedziałek, że ze źródeł medium wynika, iż ambasada USA interweniuje po serii działań podjętych przez państwo w związku z siecią aptek Gemini, w przypadku której istnieje podejrzenie o niezgodne z prawem przetwarzanie danych medycznych pacjentów, w celu profilowania ich przez podmioty komercyjne. Sprawę bada Urząd Ochrony Danych Osobowych oraz policja. Gemini należy do nowojorskiego funduszu inwestycyjnego.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3816.49 PLN    (17.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„W dwóch niezależnych źródłach potwierdziliśmy, że do polskich urzędników odzywają się pracownicy ambasady USA. Dopytują o szczegóły prowadzonych czynności oraz przypominają, że zagraniczny kapitał w Polsce musi być właściwie traktowany” – pisze DGP.

„Nie są natarczywi. Raczej okazują swe zainteresowanie i delikatnie przypominają, że będą pilnowali, by amerykański kapitał w Polsce nie był gorzej traktowany niż polscy przedsiębiorcy. Nie jest to stawianie sprawy na ostrzu noża” – portal cytuje anonimowe źródło.

Czytamy, że do tej pory rozmowy amerykańskich dyplomatów nie przyniosły dużych efektów. Polscy urzędnicy nadal mają wątpliwości w kwestii legalności działań sieci aptek.

Ustaleniom DGP nie zaprzecza biuro prasowe ambasady USA w Polsce.

„Nie komentujemy prywatnych rozmów dyplomatów. Jest to normalne, że dyplomaci rozmawiają z urzędnikami państwowymi o ułatwieniach inwestycyjnych. Stany Zjednoczone wspierają równe szanse, a także uczciwe i równe traktowanie inwestorów z USA” – miała odpowiedzieć amerykańska ambasada.

Sieć aptek Gemini miała z kolei oświadczyć, że nie prosiła dyplomatów USA o wsparcie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Urząd Ochrony Danych Osobowych oraz policja od dwóch tygodni zajmują się sprawą przetwarzania danych osobowych oraz profilowania klientów przez jedną ze spółek należących do grupy Gemini. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyło w związku z tą sprawą Ministerstwo Zdrowia. Istnieje bowiem podejrzenie, że Gemini pozyskuje dane z najpilniej strzeżonego państwowego rejestru – systemu informacji medycznej P1 – w celu profilowania pacjentów. Na skutek działania aplikacji stworzonej przez sieć aptek, poufne dane polskich pacjentów miały znaleźć się na chmurze Amazona. Gemini odpiera zarzuty resortu zdrowia.

Zobacz także: Amerykanie interweniują w sprawie „podatku cukrowego”

serwisy.gazetaprawna.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz