Ołeksandr Danyluk, jeden z najbliższych współpracowników i doradców nowego prezydenta Ukrainy z czasów kampanii wyborczej, został przez niego mianowany sekretarzem Narodowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony.

We wtorek nowy prezydent Ukrainy podpisał decyzję ws. mianowania Ołeksandra Danyluka, jednego ze swoich najbliższych współpracowników i doradców z czasów kampanii wyborczej, na Sekretarza Narodowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony. Zastąpił na tym stanowisku Ołeksandra Turczynowa.

Zgodnie z ukraińskim ustawodawstwem, kandydatów na sekretarza Rady, a także na ministrów spraw zagranicznych, obrony oraz prokuratora generalnego i szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy mianuje prezydent. Decyzje personalne w tych kwestiach muszą zostać zaaprobowane przez parlament. Ukraiński prezydent ma również prawo odwoływania wymienionych wyżej oficjeli.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

43-letni Danyluk to były minister finansów w rządzie Wołodymyra Hrojsmana. Wcześniej był związany z obozem byłego już prezydenta Petra Poroszenki. Został odwołany rok temu po konflikcie z premierem. Był też mocno skonfliktowany z prokuratorem generalnym Jurijem Łucenką. Podczas kampanii wyborczej Zełenskiego był jego bliskim współpracownikiem i doradcą ds. międzynarodowych i reform. To właśnie on na antenie stacji „1+1” należącej do powiązanego z nowym prezydentem oligarchy Ihora Kołomojskiego, publicznie zaprezentował priorytety zespołu obecnego prezydenta ws. polityki zagranicznej. Z tego względu, był wcześniej typowany na nowego szefa dyplomacji. Sam zainteresowany powiedział jednak mediom, że nie jest zainteresowany takim stanowiskiem.

Poprzednio wśród głównych kandydatów na stanowisko Sekretarza Narodowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony wymieniano Iwana Aparszyna, eksperta „ekipy” Zełenski ds. bezpieczeństwa i obrony, w latach 2010-2011 szefa departamentu zajmującego się tymi kwestiami przy Sekretariacie Rady Ministrów, a później kierownik w tym obszarze za czasów premiera Mykoły Azarowa. Spekulowano też, że może nim zostać Anatolij Hrycenko – były minister obrony, a obecnie lider prounijnej, centroprawicowej partii Pozycja Obywatelska, który również kandydował na prezydenta. Obaj byli też wymieniani jako potencjalni kandydaci na szefa resortu obrony.

Dziś poinformowano też, że nowym liderem wspierającej Zełenskiego partii Sługa Narodu został Dmytro Razumkow, wcześniej rzecznik nowego prezydenta i jego doradca. Dotychczasowy lider tej partii, Iwan Bakanow, biznesmen i szef Studia Kwartał 95, z którego wywodzi się obecny prezydent, został niespełna tydzień temu mianowany wiceszefem SBU.

Unian / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz