Pierwsze myśliwce F-16 powinny zostać dostarczone ukraińskim siłom powietrznym do lata tego roku, powiedział w czwartek minister obrony Danii Troels Lund Poulsen.

Jak przekazał w czwartek portal Politico, pierwsze myśliwce F-16 powinny zostać dostarczone ukraińskim siłom powietrznym do lata tego roku. Minister obrony Danii Troels Lund Poulsen powiedział, że Dania dostarczy pierwsze F-16 w ciągu kilku miesięcy, “jeśli przygotowania będą przebiegać zgodnie z planem” w zakresie szkolenia pilotów i rozwoju infrastruktury.

Komentarze Poulsena pojawiły się po zatwierdzeniu przez Kopenhagę kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 228 milionów euro.

“Wojna na Ukrainie trwa trzeci rok, dlatego dalsze wsparcie militarne dla Ukrainy ma całkowicie decydujące znaczenie dla wyniku wojny” – powiedział Poulsen.

Pakiet obejmuje 15 000 pocisków artyleryjskich – opłaconych przez Duńczyków i zakupionych w Czechach – które według ministerstwa obrony mają zostać dostarczone na Ukrainę “w ciągu kilku miesięcy”, a także sprzęt do usuwania min, drony, radary i sprzęt komunikacyjny.

Zobacz też: Pierwsze F-16 mogą pojawić się na Ukrainie w czerwcu

Jak podaje CNN, pierwszych czterech ukraińskich pilotów ma ukończyć szkolenie na myśliwcach F-16 do lata br. Tak ocenili Gwardia Narodowa stanu Arizona. Piloci rozpoczęli szkolenie w połowie października ub. roku w 162. Skrzydle Myśliwskim w Tucson w Arizonie. Pentagon powiedział wówczas, że proces szkolenia zajmie kilka miesięcy.

Według kapitan Erin Hannigan, rzeczniczki Gwardii Narodowej Arizony, druga grupa licząca czterech pilotów rozpoczęła szkolenie w styczniu br. Natomiast trzecia grupa, również czteroosobowa, przechodzi obecnie szkolenie z języka angielskiego. Wszyscy piloci mają ukończyć szkolenie w okresie od maja do sierpnia, przy czym dokładny harmonogram zależy od postępów programu.

Jak pisaliśmy, ukraiński rząd spodziewa się, że do czerwca 2024 roku pierwsze amerykańskie myśliwce F-16 znajdą się na ukraińskim niebie.

Kanada ogłosiła z kolei, że przeznaczy dla Ukrainy 60 milionów dolarów kanadyjskich (około 44 mln dolarów) na wsparcie zrównoważonego potencjału myśliwców F-16.

Kresy.pl/Politico

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply