Czechy przyspieszają plan rozluźnienia obostrzeń związanych z pandemią – informuje w piątek portal Prague Morning. Zakazy mają być odwoływane w dwutygodniowych interwałach.

Czeski rząd chce odmrozić gospodarkę kraju – informuje portal. Po udanym okresie świątecznym Czesi będą rozluźniać część obostrzeń aż do 25 maja. Minister przemysłu Karel Havlicek informował w czwartek, że spowolnienie koronawirusa po świętach jest wystarczającym powodem do podjęcia szybszych działań.

Zobacz też: Czechy: Plan otwarcia sklepów i restauracji zatwierdzony przez rząd
„Przeanalizowaliśmy okres świąteczny i według nas dane były optymistyczne – informował na konferencji prasowej. „Będziemy otwierać gospodarkę w czternastodniowych interwałach, w tym momencie przedstawiamy rozwiązania obecne już w Niemczech i w Austrii”.

Od poniedziałku rząd zezwoli na funkcjonowanie sklepów o powierzchni do 2 500 metrów kwadratowych. Otwarte zostaną też siłownie, biblioteki, część kościołów i niektóre wystawy w zoo.

Zobacz też: Pandemia koronawirusa uderzyła w gospodarki Niemiec i Francji. „To nie załamanie, to już krach”

Galerie handlowe, większe sklepy, salony urody i fryzjerskie, a także restauracje, kawiarnie czy salony masażu zostaną przywrócone do działania dopiero 11 maja, pod warunkiem dalszej poprawy sytuacji w kraju. Reszta biznesów powinna zostać przygotowana do ponownej działalności do 25 maja.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czeski rząd nie ogłosił planów na temat zniesienia nakazu noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. Władze przekazały, że taka decyzja zostanie podjęta po konsultacjach.

Zobacz też: Szef rady Światowego Towarzystwa Medycznego sceptyczny wobec obowiązku noszenia masek

W czwartek rząd miał przeprowadzić zebranie jednak zostało ono odwołane ze względu na wyrok sądu w Pradze, który uznał decyzje czeskiego ministerstwa zdrowia za nielegalne.

Kresy.pl/Prague Morning

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz