CPK ma plan na szybką kolej z Warszawy do Lwowa

Centralny Port Komunikacyjny w porozumieniu z Kolejami Ukraińskimi planuje w tym roku ogłosić przetarg na przygotowanie studium wykonalności transgranicznej linii do Lwowa.

Projekt w optymistycznym scenariuszu byłby realizowany w kolejnej dekadzie.

Trasa miałaby być przedłużeniem przygotowywanej przez CPK tzw. szprychy nr 5. Nowa linia zaczynałaby się w miejscowości Trawniki, między Lublinem a Chełmem. Następnie prowadziłaby przez Krasnystaw, Zamość, Tomaszów Lubelski, Bełżec do granicy polsko-ukraińskiej i następnie do Lwowa.

Nowa trasa miałaby ponad 170 km długości, z czego ponad 100 km po stronie polskiej. Całość dostosowana by była do prędkości 250 km/h.

Na odcinku między Warszawą a Lublinem, który przeszedł modernizację na większości trasy, pociągi mają się rozpędzać do 160 km/h. Podróż na tym odcinku ma zająć 90 minut. Drugie tyle ma potrwać podróż do Lwowa.

Jak informowaliśmy, 6 kwietnia pomyślnie zakończono jazdę testową po europejskiej szerokości torze z Polski do Rawy Ruskiej. Latem planowane jest otwarcie połączenia dla pasażerów, a w Rawie Ruskiej zostanie zorganizowany wygodny hub przesiadkowy pomiędzy pociągami z Warszawy  i pociągami ze Lwowa.

Regularna służba na tym kierunku rozpocznie się za kilka miesięcy. W tym celu wznowiono działalność nieczynnej od ponad 20 lat kolejowej kontroli granicznej w Rawie Ruskiej.

Zobacz też: Media: firmy z Polski już odbudowują Ukrainę, w tym za pieniądze od polskiego rządu

Przypomnijmy, że spółka CPK planuje Kolej Dużych Prędkości na trasie Trawniki – Zamość – Bełżec. Ma to być element sieci KDP na odcinku Warszawa-Kijów.

„Spółka CPK jako jedyna w Polsce inwestuje w rozwój sieci Kolei Dużych Prędkości. Jesteśmy odpowiedzialni za realizację ambitnego Programu Kolejowego, który przewiduje budowę prawie 2000 km nowych linii kolejowych, w większości w parametrach KDP. Dlatego popieramy pomysł budowy takiej linii na odcinku Warszawa-Kijów” – stwierdził wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała.

W styczniu br. spółka Centralny Port Komunikacyjny i Koleje Ukraińskie (Ukrzaliznyca), podpisały porozumienie o współpracy podczas Railway Direction Days w Warszawie.

Dokument zakłada wspólne przygotowanie studium wykonalności dla planowanej nowej linii kolejowej między Polską a Ukrainą. Porozumienie wskazuje potrzebę powstania linii KDP na trasie Warszawa – Lwów – Kijów (przedłużenie „szprychy” nr 5 CPK do Lwowa, a docelowo do Kijowa), o zakładanej maksymalnej prędkości eksploatacyjnej 250 km/h.

Kresy.pl / dziennik.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz