Ministerstwo Infrastruktury nie wycofuje się z inwestycji w Głębokowodny Terminal Kontenerowy w Świnoujściu – przekazano w odpowiedzi resortu dla Polskiej Agencji Prasowej.

W przestrzeni publicznej trwa dyskusja na temat przyszłości portu kontenerowego w Świnoujściu. Wątpliwości dot. kontynuacji inwestycji przez nowy rząd wywołały informacje podane niedawno przez niemiecką europoseł. Rzecznik resortu infrastruktury Rafał Jaśkowski przekazał w ubiegłym tygodniu, że Polska nie wycofa się z budowy terminala w Świnoujściu. Jak dodał, rozwój inwestycji w obszarze planowanego terminala kontenerowego jest zapewniony na mocy przyjętego przez rząd 14 kwietnia 2021 r. planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej dla tego obszaru.

Podkreślił, że plan ten był szeroko skonsultowany w kraju i międzynarodowo – m.in. ze stroną niemiecką. Konsultacje dotyczyły merytorycznych rozstrzygnięć oraz kwestii środowiskowych.

Rzecznik wskazał, że to jeden z kluczowych projektów inwestycyjnych w sektorze morskim w Polsce, ujętym w obowiązujących dokumentach strategicznych.

“Podejmowane są kolejne działania na rzecz realizacji tej inwestycji, za sprawą której powstanie w świnoujskim porcie morskim nowoczesny terminal kontenerowy typu ‘hub’ zdolny do obsługi największych jednostek pływających na Bałtyku” – oświadczył Jaśkowski.

Przyjęty w maju 2023 r. przez rząd program pt. “Budowa i rozbudowa infrastruktury dostępowej do portu w Świnoujściu na lata 2023-2029” przewiduje, że ma on kosztować ok. 10,3 mld zł.

Przeczytaj: Co dalej z portem kontenerowym w Świnoujściu? “Larum po stronie niemieckiej”

Zwracaliśmy uwagę, że pomimo ustępstw Polski Niemcy byli przez długi czas przeciwni polskim planom budowy portu w Świnoujściu. Strona niemiecka podkreślała, że inwestycja to element “budowania konkurencji z portem kontenerowym w Hamburgu”, która przyniesie “szkody gospodarcze” Niemcom.

money.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply