Za Cyberatak typu ransomware na sieć największego w USA operatora rurociągów paliwowych Colonial Pipeline odpowiada rosyjska grupa cyberprzestępcza DarkSide – poinformowała w poniedziałek telewizja „CNN”. Medium powołuje się na anonimowe źródła.

Wcześniej agencja „Bloomberg” oraz „The Washington Post” donosiły o zaangażowaniu grupy DarkSide w opisywany atak. Amerykańskie media zwracają uwagę, że cele ataków grupy znajdują się zwykle poza krajami rosyjskojęzycznymi.

Firma Colonial Pipeline poinformowała w niedzielę, że pracuje nad planem ponownego uruchomienia systemu rurociągów, który został tymczasowo zamknięty, aby powstrzymać zagrożenie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Departament policji w Waszyngtonie padł ofiarą rosyjskojęzycznych hakerów

PAP przypomina, że w piątek operator Colonial Pipeline, który dostarcza z rafinerii nad Zatoką Meksykańską do wschodniej i południowej części USA 45 proc. używanych tam paliw, zamknął tymczasowo swoją sieć rurociągów.

Powodem decyzji było wykrycie cyberataku typu ransomware, w którym przestępcy blokują dostęp do danych, żądając okupu za ponowne udostępnienie ich. Colonial Pipeline nie podało szczegółów zdarzenia. Nie poinformowało także, czy zażądano pieniędzy.

Główny rurociąg jest nadal nieczynny – przekazał w niedzielę operator Colonial Pipeline. Mniejsze linie przesyłowe zostały już uruchomione. Firma pracuje nad przywróceniem pełnej działalności.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Norweski kontrwywiad podejrzewa rosyjską grupę Fancy Bear o cyberatak na parlament w Oslo

Kilka instytucji federalnych zajmuje się wyjaśnianiem zdarzenia, m.in. FBI, ministerstwo bezpieczeństwa krajowego oraz resort energii.

Na terenie południowych i wschodnich stanów USA ogłoszono stan alarmowy w związku ze wstrzymaniem prac rurociągu. Pozwolono też na dłuższą pracę kierowców cystern dostarczających paliwo.

edition.cnn.com / bloomberg.com / washingtonpost.com / pap / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz