Według szacunków zachodniego wywiadu Rosja produkuje prawie trzykrotnie więcej amunicji artyleryjskiej, niż Stany Zjednoczone i Europa są w stanie wspólnie wyprodukować na potrzeby Kijowa.

Przedstawiciele zachodniego wywiadu poinformowali CNN, że Rosja produkuje prawie trzykrotnie więcej amunicji artyleryjskiej, niż Stany Zjednoczone i Europa są w stanie wspólnie wyprodukować na potrzeby Kijowa. Według poniedziałkowego artykułu, Rosja jest w stanie wyprodukować około 250 000 sztuk amunicji artyleryjskiej miesięcznie, czyli około trzech milionów rocznie.

Jak powiedział stacji przedstawiciel europejskiego wywiadu, Stany Zjednoczone i Europa mogą wspólnie wyprodukować jedynie około 1,2 miliona sztuk amunicji rocznie i wysłać je na Ukrainę.

Zobacz też: MSZ Ukrainy chce, aby Zachód przekazywał amunicję tylko Ukrainie

Stany Zjednoczone postawiły sobie za cel produkcję 100 000 pocisków artyleryjskich miesięcznie do końca 2025 roku. To mniej niż połowa miesięcznej produkcji Rosji. “Obecnie toczymy wojnę o produkcję. Wynik na Ukrainie zależy od tego, jak każda ze stron będzie przygotowana do prowadzenia tej wojny” – powiedział przedstawiciel NATO.

Urzędnicy twierdzą, że Rosja wystrzeliwuje obecnie około 10 000 pocisków dziennie, podczas gdy Ukraina tylko 2000. Zdaniem przedstawiciela wywiadu europejskiego, w niektórych miejscach frontu ta proporcja jest jeszcze gorsza. “Kwestią numer jeden, którą obecnie obserwujemy, jest amunicja… Ponieważ w tym zakresie Rosja naprawdę ma znaczącą przewagę w produkcji i znaczącą przewagę na polu bitwy” – dodał urzędnik NATO.

Według rozmówcy kanału telewizyjnego fabryki artylerii w Federacji Rosyjskiej pracują przez całą dobę. Ponadto Rosja importuje amunicję z Iranu i Korei Północnej. Według zachodnich szacunków Iran wysłał w zeszłym roku co najmniej 300 000 pocisków artyleryjskich, „może nawet więcej”. Korea Północna dostarczyła co najmniej 6700 pojemników z amunicją zawierających miliony pocisków.

Zobacz też: Norwegia dołącza do czeskiej inicjatywy zakupów amunicji dla Ukrainy

Rosja “wykorzystała wszystko, co miała” – powiedział urzędnik wywiadu. “Ich machina wojskowa pracuje na pełnych obrotach” – dodał. Jednocześnie, zdaniem urzędników amerykańskich i zachodnich, zasoby zbrojeniowe Rosji są w dalszym ciągu niewystarczające, aby zaspokoić jej potrzeby.

Ponadto zachodni wywiad nie spodziewa się, że Rosja odniesie w najbliższej perspektywie znaczący sukces na polu walki. Urzędnicy twierdzą, że możliwości produkcyjne Rosji są ograniczone, dodając, że szczytowa produkcja rosyjskich fabryk prawdopodobnie nastąpi w przyszłym roku.

Przedstawiciele wywiadu uważają, że choć żadna ze stron nie jest obecnie gotowa na szybkie zwycięstwa, w dłuższej perspektywie ogólna kalkulacja przemawia na korzyść Moskwy – zwłaszcza jeśli nie zostanie zapewniona dodatkowa pomoc USA. “Sprawy nie układają się dobrze, ale wszystko zależy od sytuacji. Jeśli pomoc zostanie wznowiona i nadejdzie szybko, nie wszystko stracone” – podało źródło CNN.

Kresy.pl/CNN

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply