W sobotę urzędnicy amerykańscy potwierdzili CNN, że Rosja wystrzeliła hipersoniczny pocisk Kinżał na Ukrainie. Stany Zjednoczone były w stanie śledzić wystrzał w czasie rzeczywistym, podały źródła stacji.

Jak podaje CNN, stacji miało udać się potwierdzić użycie przez Rosjan hipersonicznego pocisku Kinżał na Ukrainie. Stany Zjednoczone były w stanie śledzić wystrzał w czasie rzeczywistym, podały źródła.

“Wystrzelenie prawdopodobnie miało na celu przetestowanie broni i wysłanie wiadomości na Zachód o rosyjskich możliwościach”, informuje CNN powołując się na swoje źródło.

Jak informowaliśmy, Rosja twierdzi, że po raz pierwszy użyła swoich najnowszych hipersonicznych pocisków Kinżał na Ukrainie. Rosjanie mieli ich użyć do zniszczenia magazynu broni na zachodzie kraju. Strona ukraińska nie skomentowała jak dotąd tych doniesień.

„System rakietowy Kinżał z naddźwiękowymi rakietami zniszczył duży podziemny magazyn zawierający pociski i amunicję lotniczą we wsi Delatyn w obwodzie iwanofrankowskim” – powiedział w sobotę rzecznik ministerstwa obrony Igor Konaszenkow.

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania mające pokazywać lot pocisku:

W kwietniu 2021 roku rosyjskie siły zbrojne po raz pierwszy przeprowadziły w Arktyce ćwiczenia w zakresie przechwytywania broni hipersonicznej, wykorzystując do tego ciężkie myśliwce przechwytujące MiG-31BM.

Przypomnijmy, że w grudniu 2020 roku rosyjskie media informowały, że w Ministerstwie Obrony Rosji podjęto decyzję o uzbrojeniu lotnictwa morskiego Floty Północnej w hipersoniczny system Kinżał.

Były rosyjski minister obrony i specjalny wysłannik prezydenta Rosji ds. ochrony przyrody, Siergiej Iwanow powiedział, ile kosztują Rosję najnowsze systemy uzbrojenia. Według Iwanowa, rocznie Rosja przeznacza na prace nad tymi systemami uzbrojenia 10-20 mld rubli. To równowartość 500 mln – miliarda złotych.

O wejściu hipersonicznych pocisków systemu Kinżał na stan uzbrojenia wojsk rosyjskich poinformował 1 marca 2018 r. w specjalny orędziu prezydent Rosji Władimir Putin. Według niego, Rosjanie dysponują nimi już od 2017 roku, zaś pociski Kinżał nie mają swego odpowiednika na świecie. Według przedstawicieli rosyjskiej armii, tylko od początku 2018 roku wykonano już 250 lotów celem wypracowania zasad użycia tego pocisku.

Kresy.pl/CNN

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply