Departament Obrony USA analizuje około 1300 propozycji zgłoszonych przez 800 amerykańskich firm zbrojeniowych, gotowych wyprodukować różne rodzaje broni i sprzętu wojskowego dla Ukrainy, walczącej z rosyjską inwazją – przekazała w nocy z czwartku na piątek stacja CNN.

Pentagon ma nadzieję, że podejmie decyzje, które propozycje zrealizować w nadchodzących tygodniach, a także które z nich mogą być w przyszłości potencjalnie wykorzystane przez armię amerykańską. W pierwszej kolejności rozważane będą m.in. komponenty obrony powietrznej, broń przeciwpancerna oraz bezzałogowe statki powietrzne. To uzbrojenie zgłoszone przez stronę ukraińską jako najbardziej potrzebne na froncie. Departament obrony analizuje około 1300 propozycji zgłoszonych przez 800 amerykańskich firm zbrojeniowych.

“Departament analizuje w szczególności te opcje, które przyspieszyłyby produkcję i zwiększyły możliwości w amerykańskiej bazie przemysłowej w zakresie broni i sprzętu, które można szybko eksportować, wdrażać przy minimalnym szkoleniu i które okazały się skuteczne na polu bitwy” – wskazuje Pentagon.

Przypomnijmy, że w piątek Pentagon ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, o łącznej wartości 820 mln dolarów. USA dostarczą Ukrainie dwa systemy rakietowe ziemia-powietrza NASAMS, dodatkowe pociski rakietowe do systemów HIMARS oraz do 150 tys. sztuk amunicji kal. 155 mm w ramach nowego pakietu pomocowego.

W czwartek prezydent USA Joe Biden wymienił ilości uzbrojenia, które Ukraina miałaby otrzymać od 50 państw. To m.in. ponad 600 czołgów oraz prawie 500 systemów artyleryjskich.

Zobacz także: Polska podarowała Ukrainie 25 karetek pogotowia ratunkowego

edition.cnn.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply