Prezydent USA Joe Biden wymienił ilości uzbrojenia, które Ukraina miałaby otrzymać od 50 państw. To m.in. ponad 600 czołgów oraz prawie 500 systemów artyleryjskich.

O pomocy wojskowej dla Ukrainy prezydent Ukrainy Joe Biden mówił w czwartek na konferencji prasowej w Madrycie podsumowującej szczyt NATO. Jak podano w komunikacie Białego Domu, Biden zapewniał, że USA mobilizują świat do stanięcia po stronie Ukrainy w wojnie z Rosją.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Sekretarz Austin właśnie zgromadził ponad 50 krajów — ponad 50 krajów — zobowiązujących się do nowego zaangażowania, a jest to globalny wysiłek na rzecz wspierania Ukrainy: prawie 140 000 systemów przeciwpancernych, ponad 600 czołgów, prawie 500 systemów artyleryjskich, ponad 600 000 pocisków amunicji artyleryjskiej, a także zaawansowane wieloprowadnicowe systemy rakietowe, systemy przeciwokrętowe i systemy obrony powietrznej” – powiedział prezydent USA.

Biden przypomniał, że odkąd objął urząd, USA przekazały Ukrainie prawie 7 miliardów dolarów pomocy w zakresie bezpieczeństwa. Zapowiedział, że w ciągu najbliższych kilku dni ogłosi kolejny pakiet pomocy militarnej o wartości ponad 800 milionów dolarów. Ma on zawierać „nowy zaawansowany zachodni system obrony przeciwlotniczej dla Ukrainy, więcej artylerii i amunicji, radary przeciwbateryjne, dodatkową amunicję do systemu rakietowego HIMARS, który Ukraina już dostała oraz więcej wyrzutni HIMARS pochodzących również z innych krajów”.

Przypomnijmy, że według IAR Polska przekazała Ukrainie ponad 200 czołgów T-72, pewną ilość czołgów miały jej także przekazać Czechy. Na początku rosyjskiej inwazji podawano, że Ukraina posiada około 900 czołgów zdolnych do walki.

Kresy.pl / whitehouse.gov

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz