Według południowokoreańskich mediów, Chiny znacząco wzmacniają swoje siły przy granicy z Koreą Północną, „przygotowując się do potencjalnej wojny”. Chińskie ministerstwo obrony zaprzecza tym informacjom.

Jak poinformowała w poniedziałek południowokoreańska gazeta „Chosun Ilbo”, powołując się na wcześniejsze doniesienia Radio Free Asia, Chiny niedługo przed rozpoczęciem zimowych igrzysk olimpijskich w Korei Południowej znacząco wzmocniły swoje siły przy granicy z Koreą Północną.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

– Chiny przygotowują się na potencjalną wojnę na Półwyspie Koreańskim, wzmacniając obronę rakietową w pobliżu granicy z Koreą Północną – podały południowokoreańskie media. Jak poinformowano, w rejonie granicy rozlokowano dodatkowych 300 tys. żołnierzy, przerzuconych z sąsiedniej prowincji Heilongjiang.

Radio Free Asia powoływało się na „północnokoreańskie źródło w Chinach”. Podano też, że w końcu 2017 roku w rejonie miasta Helong, na terenie koreańskiej prefektury autonomicznej Yanbian, niedaleko granicy z Koreą Płn., rozmieszczono kolejną baterię systemu obrony przeciwrakietowej. Z kolei w tym roku analogicznie miano wzmocnić kolejne punkty przy granicy, położone w rejonie zbiorników retencyjnych. Chiny rzekomo obawiają się, że w razie ich uszkodzenia woda mogłaby zalać stacjonujące w dole rzek oddziały chińskie.

We wtorek chińskie ministerstwo obrony zaprzeczyło tym informacjom. – Tego rodzaju doniesienia medialne są nieprawdziwe – poinformowało biuro prasowe resortu obrony, odnosząc się do wzmocnienia przez Chiny sił obrony rakietowej w rejonie rzek Yalu i Tumen.

Przeczytaj: Chiny wstrzymują wymianę handlową z Koreą Północną

Pod koniec stycznia tajwańskie media informowały, że chińska 78. Grupa Armii, która w razie ewentualnego konfliktu jako pierwsza wkroczyłaby na terytorium Korei Północnej, została wyposażona w najnowsze systemy rakiet ziemia-powietrze, dla wzmocnienia obrony przez lotnictwem i rakietami USA i Korei Południowej.

Jednocześnie media zwracały uwagę, że rzekome wzmacnianie granicy przez Chiny następuje w momencie, gdy władze w Pjongjang wysyłają pozytywne sygnały w stronę Seulu w kontekście zbliżającej się olimpiady. Pojawiły się m.in. informacje, że reprezentanci obu Korei podczas ceremonii otwarcia mogą maszerować pod wspólną flagą „zjednoczonej Korei”, a także nt. możliwego połączenia reprezentacji  żeńskiej hokeja obu krajów.

Przeczytaj również: Rosja i Chiny rozpoczęły wspólne manewry morskie w pobliżu granicy Korei Północnej [+FOTO]

Chinamil.com.cn / chosun.com / zerohedge.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz