Chińska agencja kosmiczna (CNSA) opublikowała pierwsze zdjęcia, które zostały wykonane na Marsie przez łazik Zhurong. Niedawno łazik wylądował na Marsie na pokładzie sondy Tianwen-1.

W sobotę sonda Tianwen-1 wylądowała na Marsie. Łazik, który znajdował się na jej pokładzie, ma przez około trzy miesiące badać marsjańskie skały i atmosferę w poszukiwaniu ewentualnych śladów dawnego życia na planecie. W środę chińskie media opublikowały pierwsze zdjęcia, które zostały wykonane przez łazik.

Łazik Zhurong został nazwany na cześć bóstwa ognia ze starożytnej mitologii chińskiej. Pojazd posiada napęd słoneczny, sześć kół, 1,85 metra wysokości, a jego waga wynosi 240 kilogramów. Bezzałogowa misja Tianwen-1 jest pierwszą w pełni chińską wyprawą na Marsa.

Przypomnijmy, że sonda Tianwen‑1 została wysłana na Marsa w lipcu ubiegłego roku. Rakieta nośna wystartowała wówczas z centrum lotów kosmicznych Wenchang na Wyspie Hainan.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Media zwracają uwagę, że opisywana misja jest uznawana za przykład rosnących ambicji kosmicznych Chin.

Chiny szybko rozwijają możliwości kosmiczne. Na orbicie okołoziemskiej umieściły już wszystkie satelity niezbędne do funkcjonowania systemu geolokalizacyjnego Beidou – alternatywy wobec GPS. Osiągnęły też zdolność do niszczenia obiektów w przestrzeni okołoziemskiej.

Zobacz także: Sonda kosmiczna ZEA dotarła do Marsa

globaltimes.cn / bbc.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply