Chiny nie chcą dostarczyć WHO danych o pierwszych dniach pandemii

Szef Światowej Organizacji Zdrowia powiedział w czwartek, że dochodzenia w sprawie pochodzenia pandemii COVID-19 w Chinach są utrudnione przez brak danych o pierwszych dniach rozprzestrzeniania się wirusa – przekazała agencja prasowa Reuters. Wezwał do większej przejrzystości.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia powiedział w czwartek, że dochodzenia w sprawie pochodzenia pandemii COVID-19 w Chinach są utrudnione przez brak danych o pierwszych dniach rozprzestrzeniania się wirusa. Wezwał do większej przejrzystości.

Zespół kierowany przez WHO spędził cztery tygodnie w mieście Wuhan i wokół niego z chińskimi naukowcami i ogłosił  we wspólnym raporcie w marcu, że wirus prawdopodobnie został przeniesiony z nietoperzy na ludzi przez inne zwierzę. Stwierdzono, że „wprowadzenie poprzez incydent laboratoryjny uznano za niezwykle mało prawdopodobną ścieżkę”, ale niektóre kraje, w tym Stany Zjednoczone, a także  niektórzy naukowcy, nie byli usatysfakcjonowani.

„Prosimy Chiny o transparentność i otwartość oraz o współpracę” – powiedział w czwartek na konferencji prasowej dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Jesteśmy winni milionom, które ucierpiały i milionom, które zginęły, aby wiedzieć co się stało” – mówił.

Chiny nazwały teorię, że wirus mógł wydostać się z laboratorium w Wuhan, „absurdalną” i wielokrotnie powtarzały, że „upolitycznienie” problemu utrudni dochodzenia. Tedros poinformuje 194 państwa członkowskie WHO w piątek o proponowanej drugiej fazie badań, powiedział czołowy ekspert WHO ds. sytuacji kryzysowych Mike Ryan.

„Z niecierpliwością czekamy na współpracę z naszymi chińskimi odpowiednikami w tym procesie, a dyrektor generalny przedstawi środki państwom członkowskim na spotkaniu jutro w piątek” – powiedział dziennikarzom.

Zobacz też: Irlandzkie puby tylko dla zaszczepionych

Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn, który w czwartek prowadził rozmowy z Tedrosem, wezwał Chiny do umożliwienia kontynuowania dochodzeń w sprawie pochodzenia pandemii COVID-19, mówiąc, że potrzebne są więcej informacji.

Spahn, przemawiając podczas wizyty w siedzibie WHO w Genewie, zapowiedział również przekazanie 260 milionów euro na program WHO ACT-Accelerator, którego celem jest zapewnienie całemu światu, w tym biedniejszym krajom, otrzymywania szczepionek i testów na COVID-19.

Zobacz też: Rosja: rekordowa liczba zgonów z powodu COVID-19

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply