Dowódcy marynarek wojennych Chin oraz Wietnamu uzgodnili stworzenie „gorącej linii” komunikacji kryzysowej w kwestiach Morza Południowochińskiego; Pekin spiera się o jego obszary z Hanoi i innymi stolicami regionu – poinformował we wtorek „South China Morning Post” (SCMP).

Decyzja została podjęta w piątek. Miała wtedy miejsce wideokonferencja z udziałem dowódcy marynarki Chin wadm. Shen Jinlonga oraz Wietnamu kadm. Tran Thanh Nghiema – chiński dziennik cytuje oficjalną gazetę sił zbrojnych Wietnamu.

“SCMP” pisze, że Chiny i Wietnam starają się pogłębiać współpracę po zmianach osobowych na szczycie władzy w Wietnamie. Przywódca Chin Xi Jinping oraz nowo mianowany prezydent Wietnamu Nguyen Xuan Phuc rozmawiali w ubiegłym tygodniu telefonicznie.

Zobacz także: Unia Europejska oskarża Chiny o zagrażanie pokojowi na Morzu Południowochińskim

Chiński dziennik zaznacza, że gorąca linia, która służyłaby do “aktywnego radzenia sobie z sytuacjami awaryjnymi”, powstałaby obok bezpośredniej linii komunikacji pomiędzy ministerstwami obrony obu krajów, która istnieje od 2015 roku.

“Największym problemem w sferze bezpieczeństwa (w relacjach) Chin i Wietnamu są ich spory terytorialne na Morzu Południowochińskim, gdzie regularnie dochodziło do konfrontacji i napięć pomiędzy marynarkami oraz strażami przybrzeżnymi” – oświadczył Chen Xiangmiao, naukowiec z National Institute for South China Sea Studies w Hainan. Dodał, że gorąca linia pomiędzy marynarkami wojennymi obu krajów może pomóc w radzeniu sobie z napięciami na spornej drodze wodnej i poprawić wzajemne zaufanie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Chiny sukcesywnie rozbudowują swoją obecność na Morzu Południowochińską, który zgodnie z głoszoną już od kilkudziesięciu lat przez dyplomację ChRL „linią dziewięciu kresek”, uważają w 90 proc. za swoją specjalną strefę ekonomiczną. Pekin powołuje się jeszcze na strefy wpływów ukształtowane w czasach cesarskich.

Przejęcie kontroli nad akwenem jest aktualnie jednym z głównych celów polityki zagranicznej Pekinu.

scmp.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply