Chiński lotniskowiec Shandong przepłynął w sobotę przez Cieśninę Tajwańską w towarzystwie dwóch innych okrętów – poinformował resort obrony Tajwanu. Tajwańskie wojsko zareagowało na obecność chińskich okrętów.

W sobotę około południa chiński lotniskowiec Shandong przepłynął przez Cieśninę Tajwańską. Resort obrony przekazał, że tajwańskie wojsko ściśle monitorowało grupę za pomocą własnych okrętów i samolotów oraz “odpowiednio zareagowało” – podaje agencja Reuters.

Chińskie okręty płynęły na zachód od linii mediany w kierunku północnym.

Pekin nie odniósł się do komunikatu strony tajwańskiej. Chiny nie informowały także o ruchach okrętu.

Shandong brał udział w chińskich ćwiczeniach wojskowych wokół Tajwanu w ubiegłym miesiącu, operując na zachodnim Pacyfiku – przypomina Reuters. Z kolei w marcu ubiegłego roku Shandong przepłynął przez Cieśninę Tajwańską, na kilka godzin przed planowaną rozmową prezydentów Chin i USA.

Zobacz także: Przedstawiciel sił Tajwanu grozi, że odda pierwszy strzał

Uznawana przez niewielką grupę państw Republika Chińska na Tajwanie jest dziedzictwem chińskiej wojny domowej. Gdy nacjonalistyczny przywódca Chin Czang Kaj-szek przegrał walkę z komunistami Mao Zedonga, którzy 1 października 1949 proklamowali powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, w grudniu tegoż roku roku resztki sił nacjonalistycznych ewakuowały się na Tajwan. Tam, korzystając z osłony USA, funkcjonowały one dalej jako Republika Chińska, początkowo ciesząca się międzynarodowym uznaniem.

W 1971 ChRL zajęła jej miejsce w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od tego czasu większość państw świata uznaje ją za jedyne państwo chińskie. Nawet wspierające tajwańskie struktury Stany Zjednoczone uznają formalną jedność państwowości chińskiej.

Przeczytaj: Nowy przewodniczący Izby Reprezentantów także spotka się z prezydent Tajwanu

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply