W ciągu dwóch tygodni Chiny zwodowały lub przyjęły do służby trzy nowoczesne okręty wojenne. Tym samym liczna najnowszych chińskich niszczycieli wielozadaniowych, a także fregat, rośnie.

12 grudnia „Hefei”, trzeci z kolei niszczyciel typu 052D (klasa Luyang-III) wszedł do służby w Marynarce Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Został przydzielony do Floty Południowej, operującej w rejonie Morza Południowochińskiego. Tego samego dnia zwodowano również 23 fregatę typu 054A, klasy Jiangkai II.

Jednostki typu 052D wyposażone są m.in. w parę 32-komorowych pionowych wyrzutni rakietowych, z których najprawdopodobniej można odpalać pociski dalekiego zasięgu ziemia-powietrze i ziemia-ziemia, a także przeciwko okrętom podwodnym.

Dwa tygodnie wcześniej, 28 listopada został z kolei zwodowany pierwszy okręt typu 052D budowany na północy, w porcie Dalian. Jednostka jest obecnie wyposażana w niezbędny sprzęt. Kolejna jest budowane w tej samej stoczni. Łączna liczba jednostek klasy Luyang-III, ukończonych i będących w trakcie budowy, wynosi już 10 okrętów.

Janes.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz