Chińska firma ТВЕА planuje zbudować w obwodzie mikołajowskim, na południu Ukrainy, największy w Europie Wschodniej park elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 500 megawatów.

Jak poinformowało w piątek biuro prasowe Państwowej Służby Architektoniczno-Budowlanej Inspekcji Ukrainy (PSABIU), takie są wyniki chińsko-ukraińskich rozmów. Dyrektora PSABIU Ołeksij Kudriawcew dyskutował na ten temat z delegacją publicznej chińskiej firmy TBEA, z jej regionalnym dyrektorem Tommy Тengmengiem na czele.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

0 PLN    (0%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

– Przedsiębiorstwo z Azji planuje zrealizować na Ukrainie duży projekt inwestycyjny – a dokładniej, wybudować największy zespół elektrowni wiatrowych w Europie Wschodniej – czytamy w komunikacie. – Uruchomienie źródła energii odnawialnej na terenie obwodu mikołajowskiego na razie zaplanowane jest na 2019 rok. Jego moc wyniesie 500 megawatów, a wielkość inwestycji, które będą miały miejsce na Ukrainie, wyniosą 500 mln dolarów.

Według Kudriawcewa, projekt zaoferowany przez Chińczyków są bardzo intersujące i ambitne. Zaznaczono, że strona ukraińska jak dotąd nie realizowała tak wielkich projektów, co jednak nie zostało uznane za przeszkodę.

– Rozumiemy stopień podkładanej w nas odpowiedzialności, w związku z budową na południu Ukrainy najpotężniejszej elektrowni wiatrowej w Europie Wschodniej. To inwestycja ważna dla całego naszego kraju, stymulująca rozwój przemysłu budowlanego, a także dla tworzenia niezależności i bezpieczeństwa energetycznego – powiedział Kudriacew. Spotkania w tej sprawie będą kontynuowane.

dabi.gov.ua / zik.ua / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz