Senatorowie PO podczas prac komisji senackiej dotyczących ustawy o IPN chcieli m. in. wykreślić zapis o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów.

Ostatecznie komisje senackie przyjęły ustawę o IPN bez poprawek. Ustawa ta wprowadza m. in. zapis o penalizacji przypisywania Polsce bez pokrycia w faktach zbrodni ludobójstwa i wojennych, w tym fałszywego stwierdzenia o „polskich obozach”. W trakcie prac legislacyjnych poprawki zgłaszali senatorowie PO.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

10 PLN    (0.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ustawę została poparta przez połączone komisje: praw człowieka, praworządności i petycji oraz kultury i środków przekazu. Za ustawą zagłosowało 11 senatorów, 5 przeciwko, nikt nie wstrzymał się od głosu.

CZYTAJ TAKŻE: Senat pracuje nad zmianami w ustawie o IPN. Jaki apeluje o jej przyjęcie

Komisje nie wyraziły zgody na wprowadzenie poprawek zaproponowanych przez senatora PO Jerzego Federowicza. Jedna z nich miała polegać na prowadzeniu sformułowania o „obozach koncentracyjnych” i „obozach zagłady” do nowelizacji ustawy o IPN. PO chciało, aby zapis karny brzmiał: Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje narodowi polskiemu lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za tworzenie przez III Rzeszę Niemiecką obozów koncentracyjnych i obozów zagłady oraz za dokonywane tam ludobójstwo lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Połączone komisje nie zgodziły się również na propozycję wykreślenia z ustawy zapisu o „zbrodniach ukraińskich nacjonalistów”. Odrzucono także poprawkę senatora Jana Rulewskiego (PO), który chciał, wycofania by z noweli ustawy o IPN kary więzienia, pozostawiając jedynie grzywnę i ograniczenie wolności.

Jeżeli wspólnym interesem obywateli polskich pod każdą kopułą świata jest to, żeby w przestrzeni publicznej nie pojawiały się słowa, nigdy, o „polskich obozach śmierci”, „koncentracyjnych” i „obozach zagłady” – tłumaczył senator PO Jerzy Fedorowicz, przewodniczący senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu, który zgłosił swoją poprawkę. Odnosząc się do wykreślenia zapisu o „zbrodniach ukraińskich nacjonalistów” Fedorowicz stwierdził: Uważamy, że ten artykuł jest niepotrzebny.

Kresy.pl / onet.pl

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  To zaprzaństwo części wybrańców narodu była do przewidzenia. Na szczęście w Senacie są mniejszością. Jednak przydałoby się im przypomnieć, że mają obowiązki wobec Polski, a nie Ukrainy! Dziś, ta garstka oszołomów stanęła po stronie ukraińskiego nacjonalizmu i o tym należy pamiętać przy okazji następnych wyborów!

 2. zefir
  zefir :

  To tylko senackie komisje,demokracja zezwala PO-wskim zdrajcom Polski się odkrywać i wyborcom wskazywać na kogo nie głosować.Taki Jasio Rulewski zawiany mitem wolności NSZZ „Solidarności” ma jeszcze czas by wraz z członkiem KC totalitarnej PZPR,sejmowym orłem Marcinem Święcickim haki na Prezydenta przygotować,do rewizjonizmu wzywać.

 3. Sun Escobar
  Sun Escobar :

  PO po wejściu tej ustawy, będzie miało poparcie tylko żydów, komunistów i ukraińców. Czasami się zastanawiam, czy PO ma w ogóle zamiar rządzić ? Trudno to zrozumieć, skoro każdy ich ruch to oczernianie Polaków, jak nie o zbrodnie, to o faszyzm, to o nacjonalizm. Równia pochyła do progu wyborczego. Porównuje PO do siedzącego na gałęzi drzewa agresora, który odgraża się drzewu, odcinając tą gałąź.

 4. jaro7
  jaro7 :

  Oczywiście że PiS robi to pod publiczkę i dla słupków sondażowych bo NIC nie zmieni się ich podejście do banderolandu,ale głupota i zaprzaństwo tych z PO mnie przeraża,jak wy chcecie wrócić do władzy kiedy zamiast stanąć w obronie rodaków pomordowanych bestialsko przez bandytów z upa ,wy stajecie w obronie tych bandziorów.Debile.

 5. Kojoto
  Kojoto :

  Charakterystyczne, że dla POnowoczesnych drażniąca jest jedynie kwestia penalizacji banderyzmu… widać dzięki temu wyraźnie niemiecką łapę, bo szkopy udając świętoszków też wciąż wskazują palcem na Izrael… Siebie warte są wszystkie szowinistyczne kanalie, czy ukraińskie, czy żydowskie, czy niemieckie.