Delegacja IPN odwiedziła Białoruś

Przedstawiciele władz IPN rozmawiali na Białorusi o możliwościach ożywienia współpracy i dialogu polsko-białoruskiego na temat historii.

W dniach 28–30. stycznia br. na Białorusi przebywała delegacja Instytutu Pamięci Narodowej na czele z dr. Jarosławem Szarkiem. Prezesowi IPN towarzyszyli prof. dr hab. Włodzimierz Suleja – p.o. dyrektora Biura Badań Historycznych i Adam Siwek – dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa. – podał rzecznik prasowy IPN Adam Przegaliński.

W poniedziałek 29. stycznia delegacja odwiedziła uroczysko Kuropaty pod Mińskiem, miejsce pochówku ofiar represji politycznych lat 30. i 40. XX w., gdzie wśród tysięcy ofiar NKWD spoczywa prawdopodobnie prawie 4 tysiące Polaków. W miejscu upamiętnienia delegacja złożyła kwiaty i zapaliła znicze.

Podczas spotkania w mińskiej Pracowni Historycznej, zajmującej się pielęgnowaniem historii żydowskiej, Jarosław Szarek zaproponował wystawienie wystaw przygotowanych przez IPN „Żegota” – Rada Pomocy Żydom” oraz „Samarytanie z Markowej”.

Delegacja zwiedzała także ekspozycję w Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Mińsku. Na spotkaniu z dyrektorem muzeum Dmitrijem Szalachtinem prezes Szarek dziękował za polskie akcenty w muzeum, takie jak wystawa zatytułowana „Święty Krzyż przeciw swastyce”, zorganizowana przy współudziale Ambasady Polskiej w Mińsku. Szef IPN podkreślał w rozmowie z Szalachtinem, że największym dramatem II wojny światowej były ogromne straty wśród ludności cywilnej, co narody polski i białoruski powinny pokazywać Zachodowi. Prezes IPN podkreślił również wspólną dla Białorusinów i Polaków ideę walki do ostatniej kropli krwi.

Efektem wizyty w Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej była propozycja współpracy złożona dyrekcji Muzeum przez prezesa Szarka. Jak podaje IPN, współpraca mogłaby polegać na wymianie dokumentów archiwalnych i organizacji konferencji. Muzeum w Mińsku posiada już doświadczenie we współpracy z Muzeum Drugiej Wojny Światowej i Muzeum Wojska Polskiego.

Delegacja IPN ustaliła wstępnie z przedstawicielami środowiska naukowego z Białoruskiej Akademii Nauk i Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego podjęcie wysiłków w celu utworzenia polsko-białoruskiego forum historyków.

W ostatnim dniu wizyty przedstawiciele IPN odwiedzili Bobrujsk, gdzie spotkali się z reprezentantami miejscowych władz. Władze miasta zapewniły, że podejmą starania o postawienie pomnika polskich oficerów w Twierdzy Bobrujsk.

CZYTAJ TAKŻE: Białoruś: zgoda na poszukiwania szczątków polskich żołnierzy przez IPN

Kresy.pl / IPN

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply