CBOS zbadał patriotyzm Polaków [SONDAŻ]

97 proc. badanych Polaków odczuwa dumę ze swojego pochodzenia narodowego, a 88 proc. uważa się za patriotów – wynika z raportu CBOS „Patriotyzm Polaków”.

W ramach badań do raportu „Patriotyzm Polaków” przeprowadzonych przez CBOS, ankietowanych zapytano o to, czy odczuwają dumę ze swojej narodowości. Pytano też, w jakich sytuacjach się to zdarza, ale także, czy czasem wstydzą się, że są Polakami.

Z raportu wynika, że 97 proc. badanych Polaków odczuwa dumę ze swojego pochodzenia narodowego. Jednocześnie 71 proc. ankietowanych deklaruje, że to uczucie towarzyszy im “dość często” (wzrost o 9 pkt. Proc. w porównaniu z 2016 rokiem), a 26 proc. odczuwa je “bardzo często” (spadek o 12 pkt. proc.). Badacze z CBOS zaznaczają, że tegoroczne wyniki pokazują “wyraźny wzrost od 2010 r., gdy po raz pierwszy zadali pytanie w takiej formie”.

 

Twórcy raportu zwracają uwagę na powiązanie odczuwania dumy z polskości ze zróżnicowaniem światopoglądowym. Dumę ze swojego pochodzenia narodowego częściej odczuwają badani o poglądach prawicowych (81 proc.) niż lewicowych i centrowych (po 66 proc.). Wyraźny jest też związek z religijnością, dumę z z polskości odczuwa 86 proc. respondentów uczestniczących w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu.

Polacy najczęściej odczuwają dumę z bycia Polakami w związku z sukcesami sportowymi (24 proc.). Stale, na co dzień dumnych z polskości jest 18 proc. respondentów. Ponadto, dumę z pochodzenia narodowego badani deklarowali na wspomnienie polskiej historii i bohaterstwa Polaków (10 proc.), a także przy okazji wyjazdów zagranicznych (9 proc.) oraz obchodów świąt narodowych i innych odwołań do symboli narodowych (8 proc.).

Uczucie wstydu wynikającego z przynależności narodowej występuje rzadziej niż poczucie dumy. Co najmniej “dość często” wstyd związany z byciem Polakiem lub Polką odczuwa 8 proc. respondentów. W przypadku 32 proc. zdarza się to rzadko, a ponad połowa (60 proc.) właściwie nigdy nie wstydzi się swojego pochodzenia.

Najczęściej wskazywanym powodem do wstydu z powodu swojej narodowości u badanych jest zachowanie Polaków za granicą (22 proc.), a tak że sytuacja polityczną w kraju (20 proc.). Rzadziej ankietowani wymieniali pozycję Polski na arenie międzynarodowej (11 proc.), a także przypadki dyskryminacji i nietolerancji w Polsce (8 proc.) oraz niewłaściwe zachowanie Polaków – chamstwo, pijaństwo, brak szacunku do siebie nawzajem (7 proc.).

Według raportu, 88 proc. Polaków uważa się za patriotów, przy czym 39 proc. deklaruje to zdecydowanie. Sprawdzono, „jak Polacy rozumieją patriotyzm, do którego tak chętnie się przyznają”. Badanym przedstawiono listę zachowań, mogących stanowić przejawy patriotyzmu z prośbą o ocenę, czy, ich zdaniem, są one elementami tej postawy.

Przeczytaj: 88% Polaków uważa się za Patriotów, a 7% za nacjonalistów

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Większość respondentów stwierdziła, że elementem patriotyzmu jest okazywanie szacunku godłu, fladze i hymnowi narodowemu (98 proc.), pielęgnowanie polskich tradycji (96 proc.), znajomość historii kraju (95 proc.), czy dbałość o wpajanie dzieciom miłości i szacunku do ojczyzny (95 proc.). Ponadto, 93 proc. wskazało poszanowanie i przestrzeganie prawa, a 90 proc. – udział w wyborach (90 proc.). Z drugiej strony, najrzadziej wskazywano na patriotyzm konsumencki, rozumiany jako kupowanie przede wszystkim polskich produktów (65 proc.), a także na dbałość o religijne wychowanie dzieci (66 proc.).

Badanie przeprowadził CBOS metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 28 czerwca – 5 lipca 2018 r. na liczącej 952 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Gosc.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply