Funkcjonariusze białostockiej delegatury CBA przeprowadzili zatrzymanie trzech osób na Mazowszu i Dolnym Śląsku. Są one związane z prowadzeniem działalności w szeregu spółek zajmujących się produkcją biopaliw i napojów spirytusowych, w ramach wielkiej grupy kapitałowej. Jednym z zatrzymanych jest prezes zarządu całej grupy – Grzegorz Ś. – znany na Dolnym Śląsku przedsiębiorca o wielomilionowym majątku.

Rzecznik CBA Temistokles Brodowski potwierdził informacje o dzisiejszych zatrzymaniach w rozmowie z portalem tvp.info. – W trakcie prowadzonego postępowania zatrzymani działali na szkodę akcjonariuszy i właścicieli grupy kapitałowej nadużywając udzielonych im uprawnień i doprowadzając do wyprowadzenia składników majątkowych, w tym mienia ruchomego, nieruchomości, papierów wartościowych oraz praw majątkowych wielkiej wartości – powiedział Brodowski.

Według wstępnych szacunków co najmniej 96 mln zł zostało wyprowadzone z majątku przedsiębiorstwa do polskich i zagranicznych spółek, będących pod kontrolą zatrzymanego prezesa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Rzecznik CBA dodał, że funkcjonariusze wykonują czynności przeszukania w 13 miejscach na Dolnym Śląsku, Wielkopolsce i Mazowszu, m.in. w siedzibach spółek i kancelariach prawnych. Zabezpieczane jest dokumentacja na nośnikach danych i w wersji papierowej.

Zatrzymani zostaną przewiezieni do siedziby Prokuratury Krajowej w Białymstoku, gdzie usłyszą zarzuty. Sprawa jest rozwojowa – relacjonuje rzecznik CBA. Nad sprawą pełni nadzór Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Grzegorz Ś. był już raz zatrzymany w 2006r. w związku z pełnieniem funkcji prezesa zarządu Rafinerii Trzebinia. Prokuratura postawiła mu zarzuty oszustwa podatkowego na kwotę 764 mln zł. W 2018 r. przedsiębiorca został oczyszczony od zarzutów.

Czytaj także: CBA zatrzymało trzech biznesmenów podejrzanych o wręczanie łapówek znanemu posłowi

Dzisiejszy zatrzymany przez lata zarządzał potężnym majątkiem biznesmena Aleksandra Gudzowatego, jednego z polskich oligarchów, który zmarł w 2013 roku.

Od 2013r. Grzegorz Ś. został prezesem olbrzymiej części spółek w portfelu rodziny Gudzowatych i zaczął przejmować w nich pakiety większościowe. M.in. firmy Wratislavia-Biodiesel zajmującej się produkcją komponentów do biopaliw czy spółki Akwawit, wytwórni alkoholi wysokoprocentowych.

Właściciele uważają, że Ś. od lat wyprowadza ich majątek do swoich spółek zarejestrowanych na Cypr.

W ten sposób grupa miała wyrządzić szkody w wielkich rozmiarach spółkom założonym przez rodzinę Gudzowatych, a zarządzanych przez Grzegorza Ś., czyli Bartimpeksowi, Wratislavii czy Akwawitowi. Chodzi między innymi o wyprowadzenie aktywów z przedsiębiorstwa oraz dokonanie wypłat z rachunków Wratislavii na co najmniej 398 mln zł tytułem zapłaty za pozorne transakcje gospodarcze, jak podawał tygodnik Wprost w swoim artykule z lipca 2018 roku.

Zobacz także: CBA zatrzymało 6 osób, w tym byłego rzecznika MON

Tvp.info / Wprost.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz