Były żołnierz został nowym kanclerzem Austrii [+VIDEO]

W poniedziałek Karl Nehammer (OeVP) został zaprzysiężony na stanowisko nowego szefa rządu Austrii. Desygnowano także pięciu nowych ministrów, m.in. szefa MSW.

Nowy kanclerz i ministrowie zostali zaprzysiężeni w poniedziałek przez prezydenta Austrii Alexandra Van der Bellena. Uroczystość odbyła się w Hofburgu. „Będę podchodził do mojego urzędu jako kanclerza federalnego z wielką powagą i szacunkiem, ponieważ jest niewiarygodnie dużo pracy do wykonania” – oświadczył po zaprzysiężeniu Nehammer, cytowany przez portal Euro News.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

49-letni Karl Nehammer po ukończeniu wiedeńskiej szkoły średniej przez kilka lat był zawodowym wojskowym. Kształcił się następnie w zakresie komunikacji politycznej na Universität für Weiterbildung Krems. Prowadził także szkolenia z komunikacji strategicznej i retoryki – przypomina portal Euractiv. W Austriackiej Partii Ludowej pełnił różne funkcje. W wyborach w 2017 r. po raz pierwszy uzyskał mandat do Rady Narodowej – niższej izby austriackiego parlamentu.

Na nowego sekretarza generalnego OeVP został wybrany w styczniu 2018 roku. Dwa lata później objął stanowisko ministra spraw wewnętrznych w drugim rządzie Sebastiana Kurza, który został utworzony przez chadeków w koalicji z Zielonymi.

Stanowisko ministra spraw wewnętrznych objął Gerhard Karner, a nowego ministra finansów dotychczasowy sekretarz stanu Magnus Brunner. Nowym szefem resortu edukacji został Martin Polaschek. Przewodnicząca młodzieżówki OeVP Claudia Plakolm została mianowana na sekretarza stanu w Kancelarii Federalnej. Schallenberg ponownie objął stanowisko szefa MSZ.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W czwartek dotychczasowy kanclerz Alexander Schallenberg poinformował o gotowości do odejścia ze stanowiska. Piastował to stanowisko przez zaledwie 52 dni. Schallenberg został kanclerzem na początku października, gdy jego poprzednik Sebastian Kurz złożył rezygnację. Było to spowodowane zarzutami o korupcję i toczącego się w tej sprawie śledztwa prokuratury.

Austriacka prokuratura poinformowała w październiku, że ówczesny kanclerz Austrii Sebastian Kurz jest objęty dochodzeniem w sprawie przekupstwa mediów. Jego biura i siedziba partii były przedmiotem nalotów służb, które szukały dowodów.

de.euronews.com / krone.at / euractiv.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz