Były szef ABW: Smoleńsk to akcja dezinformacyjna

– Trwa kreacja wydarzeń, aby mieć wpływ na sytuację w Polsce. Można też wywołać niepokoje, które są na rękę Putinowi – mówi o wykorzystaniu katastrofy smoleńskiej przez rosyjskiej służby, portalowi niezalezna.pl Bogdan Święczkowski, były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Polska jest osłabiona. Czy jej pozycja wpływa na ożywioną działalność rosyjskich służb w Polsce? – Rosyjskie służby starają się wpływać na to, co się dzieje w Polsce od lat. Jest od tego dawny departament KGB, czyli agentura wpływu. Te działania przez ostatnie lata nabrały przyspieszenia.Widać je na podstawie kreacji pewnych zdarzeń polityczno-gospodarczych. Władze rosyjskie albo przygotowują przedsięwzięcia, albo uniemożliwiają skuteczną reakcję państwa czy społeczeństwa. Zwłaszcza gdy chodzi o duże inwestycje i zyski – mówi były szef ABW.

Podaje również przykład: – Takie rosyjskie działania było widać np. przy budowie Nord Streamu, kiedy neutralizowali protesty państw czy nawet organizacji ekologicznych. Z przekazów, które posiadam wynika, że działalność Rosjan jest w Polsce bardzo aktywna. Można powiedzieć, że działają jak jedna wielka służba specjalna. Jest to działanie zgodne z wolą prezydenta Putina – dodaje Święczkowski.

Jak podsumowałby działanie służb Rosji jeśli chodzi o katastrofę smoleńską? – Jest to długofalowa akcja manipulacyjno-dezinformacyjna. Ma doprowadzić do pewnych reakcji naszych elit, ale i zachowań społeczeństwa. W którą stronę będą to ruchy zależy od wewnętrznych potrzeb Rosji. Trwa kreacja pewnych wydarzeń, aby mieć wpływ na sytuację w Polsce. Można też wywołać niepokoje, które są na rękę Putinowi. Nie mogę niestety mówić tu o szczegółach, ale wystarczy nawet dobrze śledzić oficjalne postępowanie państwa rosyjskiego wobec Polski – podkreśla.

Niezalezna.pl
Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz