Choć Andrzej Gwiazda ma zasądzone 400 tys. za internowania w czasie stanu wojennego domaga się kwoty pięciokrotnie wyższej.

Jak podaje portal Onet współzałożyciel NSZZ „Solidarność” i opozycjonista z czasów komunizmu domaga się od państwa odszkodowania za to, że w stanie wojennym został internowany w trybie administracyjnym, bez wyroku sądowego. W lipcu  Sąd Okręgowy w Gdańsku przyznał mu prawo do 400 tys. złotych. Sam Gwiazda uznał jednak, że to kwota zbyt mała i wycenił swoją stratę na 2 mln złotych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Na tę sprawę należy też patrzeć w kontekście jego rozłąki z ukochaną żoną. Już w toku postępowania przed sądem pierwszej instancji wnioskodawca wskazywał, że dla niego nie jest ważny smak zupy, ale najbardziej krzywdzące jest to, że nie może walczyć o wolną Polskę. Dlatego, iż w wyniku osadzenia na 374 dni został jako aktywny działacz opozycji pozbawiony jakiejkolwiek możliwości zaangażowania w działalność opozycyjną” – powiedział reprezentujący Gwiazdę w Sądzie Apelacyjnym adwokat Piotr Korotyniec.

„To jest okrutnie trudne do wycenienia, bo przecież nie jest łatwo wycenić krzywdę moralną, niemajątkową i przeliczyć ją na pieniądze” – stwierdził z kolei prokurator Sławomir Kownacki, który nie kwestionuje samego prawa Gwiazdy do odszkodowania, a jedynie wnioskowaną przez niego wysokość świadczenia.

Sam Gwiazda podkreślał przed Sądem Apelacyjnym w Gdańsku, że wprowadzenie stanu wojennego przez ekipę gen. Wojciecha Jaruzelskiego było sprzeczne z Konstytucją PRL, „którą nie byłem zachwycony, ale był to akt bezprawia w tym właśnie systemie” – zacytował Onet.

Urodzony w 1935 r. Gwiazda był aktywnym przeciwnikiem komunistycznych władz i systemu. W 1978 r. był wśród osób próbujących zorganizować Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża. W sierpniu 1980 r., jako inicjator strajku w „Elmorze”, został członkiem Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Jako aktywny działacz NSZZ „Solidarność” został 13 grudnia 1981 r. internowany. Zwolniony został 22 grudnia 1982 r.

Czytaj także: Michnik o Jaruzelskim: Zawsze był polskim patriota, bez niego nic by nie było [+VIDEO]

onet.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz