Były przywódca Katalonii stanął przed sądem za separatyzm

W Barcelonie rozpoczął się dziś proces byłego prezydenta Katalonii Artura Masa i dwóch jego współpracowników. Sądzeni są za zorganizowanie referendum w sprawie niepodległości tego regionu.

Powodem oskarżenia Masa, jest zorganizowanie przez podległe mu władze referendum w sprawie niepodległości Katalonii w listopadzie 2014 roku. Stało się tak wbrew decyzji parlamentu Hiszpanii – Kortezów, oraz wbrew orzeczeniu Sądu Konstytucyjnego, który uznał referendum za nielegalne. W referendum wzięło udział 2,3 miliona spośród prawie 8 milionów mieszkańców tej Wspólnoty Autonomicznej. 80 proc. wśród głosujących opowiedziało się wówczas za pełną niepodległością Katalonii.

Artur Mas stracił władzę na regionem w styczniu zeszłego roku. Zastąpił go zresztą inny zwolennik opuszczenia Hiszpanii. „Mamy podniesione głowy i przekonanie, że działaliśmy słusznie. Zrobilibyśmy to ponownie” – mówił Mas w niedzielę. Prokuratura oskarża go o nadużycie pełnomocnictw i nieposłuszeństwo prawu. Grozi mu grzywna i 10-letni zakaz pełnienia funkcji publicznych.

Pod gmachem regionalnego Sądu Najwyższego zgromadziły się tysiące zwolenników odłączenia regionu od Hiszpanii. „Zwyciężymy” – głosiły hasła na ich tranparentach, nad którymi powiewały falgi Katalonii.

washingtonpost.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz