Brexit tylko za zgodą Westminsteru

Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii rozstrzygnął kwestię czy rząd Theresy May potrzebuje zgody parlamentu na rozpoczęcie procesu opuszczania Unii Europejskiej.

Sąd Najwyższy orzekł, że rząd bytyjski nie może rozpocząć formalnej procedury wystąpienia z Unii Europejskiej bez zgody brytyjskiego parlamentu. Jednocześnie jednak wydany właśnie wyrok stanowi, że rząd Theresy May nie musi otrzymać zgody parlamentów krajowych Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Tymczasem to właśnie władze tych dwóch ostatnich regionów ostro sprzeciwiają się Brexitowi. W czerwcowym referendum, bez względu na generalne zwycięstwo jego zwolenników, w Szkocji i Irlandii Północnej zwyciężyli przeciwnicy opuszczania UE. Sąd Najwyższy podjął taką decyzję większością głosów ośmiu członków trybunału wobec sprzeciwu trzech.

Rząd May wyznaczył termin na rozpoczęcie Brexitu nie później niż na 30 marca. Do tego czasu będzie się musiało odbyć głosowanie w tej sprawie. Konserwatyści pozostają spokojni uznając, że dysponują w Westminsterze niezbędną większością.

Czytaj także: Cieszmy się z Brexitu

bbc.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply