Brazylijczycy przeprowadzili badania nad szczepionką na wirusa SARS CoV-2 opracowaną przez chińską firmę Sinovac.

Badania prowadzi brazylijski instytut Batuntan. Przeprowadzono je poprzez podanie dwóch dawek szczepionki 9 tys. osób. „Potencjalna szczepionka przeciw Covid-19, opracowana przez chińską firmę Sinovac, wydaje się bezpieczna” – opinię brazylijskiego instytutu zacytował portal Forsal za agencją informacyjną Reutera.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4261.49 PLN    (19.37%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

To już trzeci etap sprawdzania chińskiej szczepionki w Brazylii. Nie został on jeszcze zakończony. Preparat przetestuje łącznie 13 tys. jej mieszkańców. „Pierwsze wyniki tej próby klinicznej, prowadzonej w Brazylii, dowodzą, że pośród wszystkich szczepionek testowanych w tym kraju, CoronaVac jest najbezpieczniejsza i ma najlepsze, najbardziej obiecujące wskaźniki” – powiedział gubernator stanu Sao Paulo, Joao Doria.

Według wyników badań 20 proc. ochotników zgłaszało lekki ból w miejscu zastrzyku, 15 proc. raportowało o bólu głowy po przyjęciu pierwszej dawki, po przyjęciu drugiej było to już tylko 10 proc. Poniżej 5 proc. badanych zgłosiło nudności czy zmęczenie.

Mimo, że badania nie są jeszcze zakończone to obecne wyniki są już tak obiecujące, że stan San Paulo zakontraktował u Sinovac 60 mln dawek, które mają zostać przekazane do końca lutego przyszłego roku.

Jak podaje Forsal chińską szczepionkę testują obecnie także Turcja i Indonezja.

Jak dotychczas do szerokiego użycia szczepionkę własnej produkcji wprowadzili Rosjanie. Szczepionkę tę testuje obecnie Białoruś.

forsal.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz