Zdaniem Petra Juszczenki, byłego parlamentarzysty i brata byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, w języku ukraińskim mówiono już w starożytnej Grecji, a także prowadzono w nim wczesnochrześcijańskie dysputy.

Według Petra Juszczenki, starożytni greccy filozofowie mówili po ukraińsku. Podobnie zresztą jak uczestnicy wczesnochrześcijańskich dysput religijnych. Według niego Diogenes miał radzić, żeby uczynić język ukraiński językiem państwowym.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

– W tym języku Anacharsis (filozof scytyjski z VII/VI w. p.Ch. – red.) zapisał swoje 50 sentencji. Tym samym razem z Solonem (ateński polityk i prawodawca) stworzyli podstawy filozofii prawa. Po tym, 300 lat później, Diogenes (grecki filozof, cynik – red.) proponował hellenistycznemu rządowi wykorzystać ten język w administracji. Wówczas był język ukraiński! – powiedział Juszczenko w wypowiedzi dla jednego z kanałów telewizyjnych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Brat byłego prezydenta Ukrainy „wyjaśnił” również starożytne pochodzenia nazwy swojego kraju. Według niego, w starożytnej Europie, w Afryce i na Bliskim Wschodzie istniała cywilizacja, w skład której wchodziło 70 narodów. Ukraina miała znajdować się „na skraju” tej cywilizacji – stąd jej nazwa:

– Ukraina, która leży na granicy, tak, Ukraina – to skraj (oryg. okrajina) , tylko że skraj cywilizacji –stwierdził Petro Juszczenko. Dodał, że za Donem znajdowała się ziemia najeźdźców, którzy „zniszczyli to, co budowało tę cywilizację”.

Petro Juszczenko głosi tego rodzaju tezy już od pewnego czasu. W przeszłości twierdził m.in., że św. Andrzej Apostoł nauczał w języku ukraińskim.

Zobacz także: Wiktor Juszczenko: Stepan Bandera był święty [+VIDEO]

gazeta.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz