Polska rozpoczęła szkolenie ukraińskich pilotów na samolotach F-16 – poinformował przed rozpoczęciem spotkania ministrów obrony krajów członkowskich szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Borrell został zapytany we wtorek, jakie dokładnie państwa miał na myśli, mówiąc, że szkolenia na F-16 rozpoczęły się w niektórych krajach. Wymienił w tym kontekście Polskę. “Czy te szkolenia już się rozpoczęły?” – zapytał jeden z dziennikarzy. “Tak” – odpowiedział szef unijnej dyplomacji.

Strona polska jeszcze nie potwierdziła tych informacji.

Zobacz także: “Priorytet dla USA” – Departament Stanu o F-16 dla Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden przekazał przywódcom państw G7, że USA będą wspierać wspólne szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach czwartej generacji, w tym odrzutowcach F-16. Wyrażą też zgodę na przekazanie Ukrainie myśliwców.

Także wcześniejsze doniesienia medialne sugerowały, że administracja Bidena zasygnalizowała europejskim sojusznikom w ostatnich tygodniach, iż Stany Zjednoczone zezwolą im na eksport myśliwców F-16 na Ukrainę.

Jak pisaliśmy, premierzy Wielkiej Brytanii i Holandii zapowiedzieli, że będą pracować na rzecz zbudowania międzynarodowej koalicji, aby umożliwić Ukrainie pozyskanie czy zakup myśliwców F-16. Miało to miejsce przy okazji szczytu Rady Europy na Islandii.

Zwracaliśmy uwagę, że prezydent Andrzej Duda został zapytany, czy Polska może do takiej koalicji dołączyć. W odpowiedzi zaznaczył, że Polska jest w pierwszej trójce krajów pomagających Ukrainie, zaraz po Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

W kwestii możliwości przekazania Ukrainie jakiś polskich myśliwców F-16, Andrzej Duda zaznaczył, że Polska ma ich „relatywnie bardzo niewielką liczbę”. Zapewnił zarazem, że strona polska jest gotowa wspierać szkolenie pilotów ukraińskich.

Zobacz także: “Ogromne ryzyko” – MSZ Rosji reaguje na zapowiedź przekazania F-16 Ukrainie

businessinsider.com.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply