Szef Federalnej Służby Wywiadu Niemiec (BND) Bruno Kahl uważa, że Rosja może wytrzymać jeszcze długi okres wysiłku wojennego.

Nie ma widocznych pęknięć w strukturze rosyjskiej władzy z prezydentem Władimirem Putinem na czele – powiedział Bruno Kahl. Jednak nie wykluczył on, że do nagłego załamania się kontroli Putina nad elitą rządzącą może jednak dojść, zrelacjonował portal rosyjskiej redakcji Radia Wolność.

Przemawiając w poniedziałek na Akademii Polityki Bezpieczeństwa w Berlinie Kahl powiedział, że pomimo pewnej krytyki, np. dotyczącej dostaw amunicji, nic nie wskazuje na to, by system w Rosji chwiał się lub był bliski zawalenia się.

Kahl podkreślił, że Rosja wciąż jest w stanie prowadzić długoterminową wojnę, rekrutując nowych rekrutów. To samo dotyczy broni i amunicji. Dlatego z punktu widzenia szefa wywiadu zagranicznego Niemiec nie można mówić o osłabieniu lub nagłym zaprzestaniu działań wojennych.

Jak zauważył Bruno Kahl, jeśli chodzi o skuteczność rosyjskich sił zbrojnych, istnieją „kilka słabych punktów”, ale jeśli Zachód nie wesprze Ukrainy w zorganizowany sposób i nie pomoże jej stawić oporu, strategia Putina polegająca na przedłużaniu wojny i poleganiu na ilościowej przewadze materialnej może odnieść sukces.

`

Zapytany, kiedy BND dowiedziało się, że Rosja zamierza zaatakować Ukrainę, Kahl odpowiedział, że około dwa tygodnie przed rozpoczęciem wojny niemiecki wywiad zidentyfikował okoliczności lub, jak to ujął, „zjawiska, których nie można zinterpretować w żaden inny sposób”.

Kahl odrzucił krytykę związaną z twierdzeniami, że służby wywiadowcze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii doszły do ​​wniosku, że może dojść do ataku na Ukrainę szybciej niż BND. Według niego amerykańscy i brytyjscy koledzy przewidzieli możliwość wojny na podstawie zaobserwowanych kryteriów. Niemiecki wywiad zagraniczny bazował w dużej mierze z faktu, że decyzję o ataku podejmie Putin. Rosyjski prezydent uzależniał ją od wielu innych czynników, na które składało się nie tylko “liczenie rakiet i czołgów” – powiedział w czasie swojego wystąpienia szef niemieckiego wywiadu.

Czytaj także: Premier Wielkiej Brytanii: Próby zamrożenia wojny na Ukrainie “całkowicie błędne”

svoboda.org/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply