Publicysta serwisu Bloomberg wskazuje w swoim artykule, że Polska, Czechy, Węgry i Słowacja są de facto własnością zachodniego kapitału.

Autor serwisu Bloomberg, Leonid Bershidsky zauważył, że chociaż w Europie Środkowej u władzy znaleźli się politycy eurosceptyczni o orientacji narodowej, tacy jak Jarosław Kaczyński czy Viktor Orban, to jednak jest za późno, na odwrócenie kursu, w którym do tej pory szły te państwa. Zdaniem autora serwisu Bloomberg gospodarki krajów Grupy Wyszehradzkiej są zbyt uzależnione od zachodniego kapitału.Publicysta przywołuje opinie ekonomistów, którzy mówią wręcz o tym, że kraje te są własnością zagranicznych koncernów. Z dostępnych statystyk wynika, że w Polsce i Czechach jedna trzecia zatrudnionych, pracuje w zagranicznych firmach, które są zazwyczaj dużymi istotnymi dla gospodarki korporacjami.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zagraniczne koncerny – głównie niemieckie – drenują Polskę. Za granicę trafia 90 mld zł rocznie

Zagraniczny kapitał jest szczególnie zauważalny w sektorze bankowym. Na Słowacji obecnie aż 98 proc. aktywów bankowych to własność zagranicznych instytucji. W Polsce współczynnik ten wynosi 60 proc. Tego typu uzależnienie sektora finansowego od kapitału zagranicznego, zdaniem autora serwisu Bloomberg, powoduje, że cała gospodarka jest narażona na wpływ zewnętrznych decyzji. Miejscowe firmy przekonały się podczas kryzysu finansowego, że zagraniczne banki jako pierwsze ograniczyły ich kredyty – wskazuje Bershidsky.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Publicysta Bloomberga zauważa, że eurosceptyczni politycy z Polski i Węgier próbują dopiec zagranicznym firmom, poprzez wprowadzanie podatku bankowego lub od sieci handlowych. Jednak według Bershidsky’ego działania te mają charakter jedynie listka figowego ponieważ jeżeli potencjalne przepisy byłyby zbyt dokuczliwe dla zagranicznych koncernów, to te mogą w każdej chwili wycofać się, co wywoła masowe zwolnienia i poważne problemy gospodarcze.

ZOBACZ TAKŻE: Prezes Fakro: Polska opierając swój rozwój o zachodnie koncerny stała się półkolonią

Zdaniem autora Bloomberga status zależnej od zachodu kolonii kraje Europy Środkowej i Wschodniej mogły by zmienić jedynie poprzez wyrzucenie lub przejęcie zagranicznego kapitału. Jednak uniemożliwia to obecna unijna rzeczywistość. Według publicysty jest już za późno, na odwrócenie kursu europejskiej integracji, gdzie Polska i inne kraje V4 są traktowane jako eksploatowane peryferie. Autor stwierdza, że zachodni kapitał posiada już zbyt duży wpływ na gospodarkę, aby poddał się kontroli jakiegokolwiek polityka regionu.

Kresy.pl / fakt.pl / bloomberg.com

Reklama


Warning: Use of undefined constant ID - assumed 'ID' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/kresy/public_html/wp-content/themes/uniset_v1/modules/shortcode_author.php on line 5

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jaro7 :

    No i guru pisowskiej ekonomi ma na to sposób….ściąga kolejne zachodnie i żydowskie firmy w tym J.P.Morgan(repolonizacja banków0.mY JESTEŚMY KOLONIZOWANI PRZEZ UKRÓW I ŻYDÓW I JEST TO ŚWIADOMA POLITYKA ŻYDA kACZYŃSKIEGO(kALKSTEINA).zwolennicy PiS i PO naparzają się wzajemnie o wrzucane przez PiS(macza tu chyba swoje paluch zyd Jonny daniels szara postać PiS)tematy zastępcze aoni w tym czasie przejmują kontrolę nad Polską.Nie wiem na ile jest wiarygodna informacja o tym ze izraelska firma ma przejąć wodociągi,byłoby to dla nas bardzo niebezpieczne.