Blinken: USA pomoże Ukrainie w obronie infrastruktury

Stany Zjednoczone są zdeterminowane, aby pomóc Ukrainie w obronie infrastruktury krytycznej przed rosyjskimi atakami – poinformował w niedzielę Sekretarz Stanu USA Antony Blinken.

Jak przekazał portal Kyiv Post, Sekretarz Stanu USA Antony Blinken poinformował w niedzielę, że Stany Zjednoczone są zdeterminowane, aby pomóc Ukrainie w obronie infrastruktury krytycznej przed rosyjskimi atakami.

„Spotykamy się dzisiaj w czasie, gdy Ukraina właśnie wyzwoliła miasto Chersoń i region, a ten sukces jest kolejnym świadectwem niezwykłej odwagi ukraińskich sił zbrojnych, narodu ukraińskiego, a także silnego poparcia jakie Ukraina ma z krajów na całym świecie, w tym oczywiście ze Stanów Zjednoczonych – wsparcie, które będzie trwało tak długo, jak to będzie potrzebne – bezpieczeństwa, pomocy humanitarnej, gospodarczej” – powiedział Blinken.

Jednocześnie sekretarz stanu USA zwrócił uwagę na duże zagrożenia dla infrastruktury energetycznej Ukrainy wynikające z ciągłych ataków Federacji Rosyjskiej. Według niego Rosja nadal „brutalizuje Ukrainę, zwłaszcza poprzez ukierunkowaną kampanię mającą na celu zniszczenie jej infrastruktury energetycznej – wszystko, co niezbędne, aby świecić, ogrzewać ludzi zimą, ma straszny wpływ na ludność cywilną na całej Ukrainie”.

„Nasza determinacja jest równa pomocy Ukrainie w obronie tej krytycznej infrastruktury i oczywiście w jej wymianie i naprawie, jeśli zostanie uszkodzona” – powiedział Blinken.

Zobacz też: Departament Stanu USA: Zełenski wie, że wojna może zakończyć się tylko przy stole negocjacyjnym

Z kolei szef MSZ Ukrainy podziękował Stanom Zjednoczonym za pomoc w wyzwoleniu Chersonia. Zauważył również, że sekretarz stanu USA był „jednym z nielicznych, którzy wierzyli, że Ukraina przetrwa”.

Kułeba podkreślił też, że zwycięstwo nad agresorem będzie wspólne. „Tylko razem będziemy w stanie zwyciężyć i wyrzucić Rosję z Ukrainy. Jesteśmy w drodze. To nadchodzi, a nasze zwycięstwo będzie naszym wspólnym zwycięstwem – zwycięstwem wszystkich miłujących pokój narodów na całym świecie” – powiedział Kułeba.

Kresy.pl/Kyiv Post

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply