Portal wPolityce.pl pisze o zbliżającej się wizycie szefa MON Mariusza Błaszczaka i delegacji rządowej z wicepremierem Jarosławem Gowinem w USA jako o „intensyfikacji relacji polsko-amerykańskich”. Rozmowy mają dotyczyć m.in. kontraktu na kolejne baterie Patriot i relacji polsko-izraelskich. Portal sugeruje też, że spotkanie Duda-Trump będzie możliwe dopiero pod warunkiem załatwienia sprawy ustawy o IPN.

Według prorządowego portalu wPolityce.pl, „w najbliższych dniach dojdzie do wyraźnej intensyfikacji w relacjach polsko-amerykańskich”. Jak pisze portal, do USA udaje się „polska delegacja na bardzo wysokim szczeblu”. Ponadto, „dogadywane są kolejne konkrety w zakresie współpracy gospodarczej, militarnej i naukowej, a w tle prowadzone są rozmowy w sprawie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie”.

Jako pierwszy element tych działań wPolityce.pl wymienia wizytę, jaką w najbliższym tygodniu złoży w Stanach Zjednoczonych szef MON Mariusz Błaszczak. Ma ona mieć związek z negocjacjami ws. II fazy programu „Wisła”, które według portalu zbliżają się do końca. Chodzi tu o nabycie sześciu kolejnych baterii  Patriot wraz z dookolnym radarem i niskokosztowymi pociskami SkyCeptor.

Ponadto, niebawem do USA udaje się również „silna gospodarczo-naukowa delegacja ze strony rządu Mateusza Morawieckiego”. W jej skład wejdą: wicepremier Jarosław Gowin, jego zastępca w resorcie nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz wicemarszałek Senatu Adam Bielan. W piątek Gowin mówił, że wizyta „na tak wysokim szczeblu i to w tak szerokiej formule (…) świadczy o tym, że stosunku polsko-amerykańskie są na bardzo dobrym poziomie”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak czytamy na wPolityce.pl, najważniejszym punktem wizyty będzie podpisanie przez wicepremiera Gowina umowy między rządami Polski i USA w zakresie wzajemnej współpracy naukowo-technicznej. Ma do tego dojść 23 kwietnia w Waszyngtonie.

Gowin i Błaszczak odbędą także szereg mniej oficjalnych spotkań. Ich zakres i ranga są jeszcze precyzowane, ale wiadomo, że będą to m.in. rozmowy w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, dotyczące relacji polsko-izraelskich. Portal wPolityce.pl, powołując się na swoje źródła podaje, że „Amerykanie mocno naciskają na to, by ostatni klincz między Warszawą a Tel-Awiwem zakończył się możliwie szybko”.

Przeczytaj: Ruch Narodowy złożył zawiadomienie ws. słów prezydenta Izraela. Wnioskuje o przesłuchanie Dudy i Szczerskiego [+VIDEO]

Czytaj również: Izraelski dziennikarz: USA usilnie prosiły Izrael o zakończenie sporu z Polską ws. ustawy o IPN

W kontekście zbliżających się rozmów z Amerykanami, poruszona ma zostać również kwestia wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. WPolityce.pl twierdzi, że taka wizyta, mimo wcześniejszych doniesień o „zamrożeniu” kontaktów polsko-amerykańskich na najwyższym szczeblu, jest realna. Wskazuje, że do spotkania Dudy z Donaldem Trumpem mogłoby by dojść w drugiej połowie tego roku, zapewne jesienią – taka rzekomo jest aktualna wersja.

Przeczytaj: Mgliste „dementi” Departamentu Stanu USA. „Mamy ogromne obawy ws. ustawy o IPN”

Czytaj także: Departament Stanu USA: Doniesienia o zawieszeniu współpracy z Polską są nieprawdziwe, jest różnica zdań

Jednocześnie portal przyznaje, że najpewniej nie dojdzie do spotkania Dudy z Trumpem przy okazji wizyty polskiego prezydenta w Nowym Jorku w maju, gdy Polska będzie przejmować przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Sugeruje też wyraźnie, że warunkiem może być rozwiązanie konfliktu ws. noweli ustawy o IPN.

– Politycy, z którymi rozmawialiśmy wskazują, że byłoby dobrze, gdyby do spotkania z Trumpem doszło już po załatwieniu sprawy ustawy o IPN, a nie jest pewne czy Trybunał Konstytucyjny upora się z tą kwestią do majowej wizyty głowy państwa w Stanach Zjednoczonych  – pisze wPolityce. Jednocześnie zwraca uwagę, że jest chęć powiązania spotkania prezydentów Polski i USA z rocznicą 100-lecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

Wpolityce.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jazmig
    jazmig :

    Nie istnieje problem ustawy o IPN. Ona w nikogo nie godzi, nikomu nie szkodzi, zabrania jedynie szkalowania państwa polskiego o polskiego narodu.

    Syjoniści z Izraela użyli jej jako pretekstu do atakowania Polski i Polaków, dlatego pora najwyższa zakończyć współpracę z tym państwem. Jeżeli USA ma jakieś anse z powodu tej ustawy, to należy wyprosić z Polski ich armię i zabronić budowy wyrzutni rakiet w naszym kraju.