Doceniamy heroiczną ewakuację ponad 700 osób z Kabulu przez Polskę – napisał w środę na Twitterze Bix Aliu, Chargé d’Affaires USA w Polsce.

“Doceniamy heroiczną ewakuację ponad 700 osób z Kabulu przez Polskę, w tym afgańskich współpracowników i ich rodzin, a także pomoc Polski w ewakuacji osób w imieniu NATO i innych sojuszników” – napisał w środę na Twitterze Bix Aliu, Chargé d’Affaires USA w Polsce.
“Łączy nas zaangażowanie w dalszą pomoc dla Afgańczyków w potrzebie” – dodał

W czwartek rano podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o zakończeniu polskiej akcji ewakuacyjnej z Afganistanu. Ujawnił, że akcja rozpoczęła się już w czerwcu br., wraz z pogarszaniem się sytuacji w tym kraju. Wówczas do Polski ściągnięto współpracowników polskiej misji, w tym tłumaczy, a także część Polaków z Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz współpracowników cywilnych.

Morawiecki poinformował, że łącznie z Kabulu wykonano 14 lotów ewakuacyjnych, poprzez Nawoi w Uzbekistanie. Do Polski sprowadzono z Afganistanu ponad 900 osób, w tym około 300 kobiet i prawie 300 dzieci. Szef rządu dodał, że Polska została poproszona przez organizacje międzynarodowe o udzielenie wsparcia w procesie logistycznym, pomagając m.in. Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu w transporcie personelu i sprzętu z terenu Afganistanu. Strona polska pomogła też „różnym krajom Unii Europejskiej”, m.in. Litwie, Estonii, także Niemcom.

Premier powiedział też, że sytuacja na lotnisku w Kabulu i w całym Afganistanie jest dramatyczna i z każdą godziną staje się trudniejsza. “Dlatego wraz z wojskami sojuszniczymi podjęliśmy decyzję o zakończeniu akcji ewakuacyjnej” – poinformował premier Morawiecki. Według niego, część krajów zapowiedziało zakończenie ewakuacji w piątek. Inne mają to zrobić w kolejnych dniach. Wyjaśnił też, że w piątek do Polski przylecą ostatnie transporty z Uzbekistanu.

Morawiecki podziękował też polskim dyplomatom i wojskowym za to, że akcja „przeprowadzona została wzorcowo, w tempie szybkim, pod ogromna presją walk, które się tam odbywają”.

Dodatkowych informacji udzielił szef KPRM, Michał Dworczyk. Wyjaśnił, że utworzono specjalny most powietrzny pomiędzy Warszawą a Tbilisi, Nawoi i Kabulem. “Łącznie wykonano 44 loty, przewieziono ponad 1100 osób, z czego 937 osób to są obywatele Afganistanu, którzy współpracowali w ciągu ostatnich 20 lat, bo tyle trwała misja w Afganistanie, z oddziałami polskimi, tudzież z polską dyplomacją. To były osoby, które mogły być zagrożone, które wyraziły chęć wyjazdu” powiedział Michał Dworczyk. Dodał, że osoby te „otrzymały taką możliwość wraz z rodzinami”. Zapewnił, że zdołano ewakuować „absolutną większość z tych osób, do których udało się dotrzeć”.

Czytaj także: Większość Polaków przeciw przyjmowaniu migrantów

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply