Doceniamy heroiczną ewakuację ponad 700 osób z Kabulu przez Polskę – napisał w środę na Twitterze Bix Aliu, Chargé d’Affaires USA w Polsce.

„Doceniamy heroiczną ewakuację ponad 700 osób z Kabulu przez Polskę, w tym afgańskich współpracowników i ich rodzin, a także pomoc Polski w ewakuacji osób w imieniu NATO i innych sojuszników” – napisał w środę na Twitterze Bix Aliu, Chargé d’Affaires USA w Polsce.
„Łączy nas zaangażowanie w dalszą pomoc dla Afgańczyków w potrzebie” – dodał

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W czwartek rano podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o zakończeniu polskiej akcji ewakuacyjnej z Afganistanu. Ujawnił, że akcja rozpoczęła się już w czerwcu br., wraz z pogarszaniem się sytuacji w tym kraju. Wówczas do Polski ściągnięto współpracowników polskiej misji, w tym tłumaczy, a także część Polaków z Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz współpracowników cywilnych.

Morawiecki poinformował, że łącznie z Kabulu wykonano 14 lotów ewakuacyjnych, poprzez Nawoi w Uzbekistanie. Do Polski sprowadzono z Afganistanu ponad 900 osób, w tym około 300 kobiet i prawie 300 dzieci. Szef rządu dodał, że Polska została poproszona przez organizacje międzynarodowe o udzielenie wsparcia w procesie logistycznym, pomagając m.in. Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu w transporcie personelu i sprzętu z terenu Afganistanu. Strona polska pomogła też „różnym krajom Unii Europejskiej”, m.in. Litwie, Estonii, także Niemcom.

Premier powiedział też, że sytuacja na lotnisku w Kabulu i w całym Afganistanie jest dramatyczna i z każdą godziną staje się trudniejsza. „Dlatego wraz z wojskami sojuszniczymi podjęliśmy decyzję o zakończeniu akcji ewakuacyjnej” – poinformował premier Morawiecki. Według niego, część krajów zapowiedziało zakończenie ewakuacji w piątek. Inne mają to zrobić w kolejnych dniach. Wyjaśnił też, że w piątek do Polski przylecą ostatnie transporty z Uzbekistanu.

Morawiecki podziękował też polskim dyplomatom i wojskowym za to, że akcja „przeprowadzona została wzorcowo, w tempie szybkim, pod ogromna presją walk, które się tam odbywają”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Dodatkowych informacji udzielił szef KPRM, Michał Dworczyk. Wyjaśnił, że utworzono specjalny most powietrzny pomiędzy Warszawą a Tbilisi, Nawoi i Kabulem. „Łącznie wykonano 44 loty, przewieziono ponad 1100 osób, z czego 937 osób to są obywatele Afganistanu, którzy współpracowali w ciągu ostatnich 20 lat, bo tyle trwała misja w Afganistanie, z oddziałami polskimi, tudzież z polską dyplomacją. To były osoby, które mogły być zagrożone, które wyraziły chęć wyjazdu” powiedział Michał Dworczyk. Dodał, że osoby te „otrzymały taką możliwość wraz z rodzinami”. Zapewnił, że zdołano ewakuować „absolutną większość z tych osób, do których udało się dotrzeć”.

Czytaj także: Większość Polaków przeciw przyjmowaniu migrantów

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz