W sobotę papież Franciszek odwołał konserwatywnego amerykańskiego biskupa Josepha Stricklanda z funkcji ordynariusza diecezji Tyler. Hierarcha krytykował Synod i liberalne zmiany w Kościele.

Biskup Joseph Strickland wielokrotnie krytykował Synod o synodalności. W sobotę papież Franciszek podjął decyzję o odwołaniu hierarchy. Jak podkreśla agencja Reuters, formalnym powodem odwołania było dochodzenie Watykanu, które na początku tego roku wszczęto w sprawie administracji diecezji Tyler. Miało obejmować przegląd spraw finansowych diecezji.

Wcześniej, 9 listopada, Strickland został poproszony o rezygnację, ale odmówił.

Watykan podał, że Franciszek mianował biskupa Austin w Teksasie Joe Vasqueza tymczasowym administratorem diecezji Tyler.

Biskup Strickland wielokrotnie krytykował Synod o synodalności i liberalne zmiany w Kościele. Na początku tego roku skrytykował “program podważania depozytu wiary” papieża Franciszka. Sprzeciwiał się m.in. zmianom zgodnym z agendą LGBT.

Przeczytaj: Biden: papież powiedział, że jestem dobrym katolikiem i powinienem nadal przyjmować Komunię św.

W sobotnim oświadczeniu Watykanu informującym o dymisji nie wskazano oficjalnego powodu.

Strickland oświadczył w wywiadzie dla portalu LifeSiteNews, że jednym z powodów była jego odmowa wdrożenia dyrektyw Watykanu ograniczających korzystanie z Mszy łacińskiej w starym rycie.

“Podtrzymuję wszystkie rzeczy, które zostały wymienione jako skargi na mnie. (…) Zrobiłbym to ponownie w ten sam sposób. Czuję ogromny pokój w Panu i prawdzie, za którą On umarł” – oświadczył biskup.

Pod koniec października ub. roku Watykan opublikował dokument roboczy Synodu o Synodalności, który będzie podstawą dalszych prac w fazie kontynentalnej procesu synodalnego. Zawarto w nim takie postulaty jak np. diakonat kobiet, otwartość na LGBT, nowe podejście do rozwodników i poligamistów, czy stworzenie nowej, synodalnej liturgii.

Przeczytaj: Bp Jarecki: Nie wykluczamy z synodu środowisk LGBT

Czytaj również: Krytykujący ideologię LGBT arcybiskup usunięty z Watykanu

Zobacz: W Tęczowym Nabożeństwie Ekumenicznym wziął udział rektor seminarium w Łodzi. Komunii udzielano w… jednorazowych kieliszkach

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply