Polska domaga się reparacji od Niemiec. Niemiecki dziennik Bild uważa, że to przykład “podwójnej moralności”.

Niemiecki dziennik Bild opublikował we wtorek materiał dotyczący reparacji wojennych. “Polska domaga się reparacji wojennych od Niemiec. W sumie ok. 1,3 bln. euro. Podobnie jak jego poprzednicy, rząd federalny po raz kolejny odrzucił te żądania. Minister spraw zagranicznych Baerbock poinformowała swojego polskiego kolegę, że kwestia reparacji wojennych jest zamknięta, a rząd federalny nie zamierza przystępować do negocjacji w tej sprawie” – czytamy.

“Nie ma wątpliwości, że hitlerowskie Niemcy niemal spustoszyły Polskę podczas II wojny światowej. Nikt tak naprawdę nie jest w stanie obliczyć, ile kosztowała odbudowa, nie licząc milionów istnień ludzkich, których nie można było zrekompensować w żaden sposób” – pisze niemiecka gazeta.

“Suma była z pewnością gigantyczna. Właściwa odbudowa nastąpiła dopiero po upadku komunizmu w Polsce, czyli po 1989 roku. Ogromną rolę odegrały w tym zjednoczone Niemcy. Ze względów historycznych i strategicznych” – napisano w artykule.

Dziennik uważa, że była to mieszanka “odkupienia, pomocy i własnego interesu. Skorzystały na tym obie strony. To powinno stanowić solidny fundament na przyszłość”. Medium dodaje, że winie Niemiec nie zaprzeczali kanclerze RFN.

Gazeta uważa, że “obecny polski rząd wskrzesza duchy przeszłości, nie tylko ze względów wewnętrznych i ekonomicznych. Odwołuje się do moralności, a nie do już zawartych traktatów, które najpóźniej od 1990 r. wyłączają niemieckie reparacje dla Polski”.

Niemiecki dziennik twierdzi, że to przykład “podwójnej moralności”. “Tam, gdzie było to możliwe, Polacy przenosili się na niegdyś żydowskie posiadłości. Po wojnie tam zostali” – czytamy.

Medium stwierdza, że po wojnie ocalali Żydzi “chcieli wrócić do swoich starych mieszkań lub domów [w Polsce]. Wielu zamordowano z tego powodu, na przykład w 1946 r. Po 1945 r. państwo polskie przywłaszczyło sobie resztki mienia żydowskiego. Po upadku komunizmu potomkowie Żydów zamordowanych przed i po 1945 r. lub gminy żydowskie domagały się restytucji lub zadośćuczynienia. Polska konsekwentnie odrzuca te żądania od 1989 roku”.

Gazeta pisze, że “polska podwójna moralność nie jest koszerna”.

Zdaniem niemieckiego dziennika polski rząd musi “mierzyć innych swoją miarą”.

Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk poinformował we wtorek, że Polska zwraca się do Kongresu USA – komisji, senatorów i kongresmenów – o wsparcie w działaniach ws. rekompensaty za straty wojenne od Niemiec.

Przypomnijmy, że na początku października szef MSZ, Zbigniew Rau, podpisał notę dyplomatyczną, dotyczącą reparacji wojennych, która została następnie przekazana ministerstwu spraw zagranicznych Niemiec. Jak mówił, dokument wyraża „przekonanie polskiego ministra spraw zagranicznych, że strony powinny podjąć niezwłoczne działania zmierzające do trwałego, kompleksowego i ostatecznego, prawnego i materialnego uregulowania kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamieściło w październiku na swojej stronie internetowej szczegóły w sprawie noty dyplomatycznej do Niemiec dotyczącej odszkodowań za szkody spowodowane w trakcie II wojny światowej.

Zobacz także: Niemcy nie zamierzają rozmawiać z Polską o reparacjach

bild.de / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. r2d2
  r2d2 :

  Niemcy popełniają błąd logiczny. W 1939 r. połowa Żydów Europy mieszkała w przyjaznej Polsce nie dla tego że źle się tutaj żyło, ale dla tego że w innych państwach Europy działo się źle.
  Do czasu napaści Niemiec i ZSRR Polska była w zasadzie neutralna. Polska odmówiła Niemcom wspólnej napaści na ZSRR i ZSRR wspólnej napaści na Niemców, jak się to dla Polski zakończyło wszyscy wiedzą a więc którą alternatywę powinniśmy wybrać?
  Czy powinniśmy napaść z Niemcami na ZSRR? to dobre pytanie
  Żydzi chcieli własne państwo i kolaborowali z Hitlerem (przykładów współpracy jest bez liku np. : Żydowska prośba do Niemców aby zgodzili się na zbudowanie KASYNA getcie Warszawskim jest całkiem ciekawym przykładem.
  Jeżeli ktoś zarzuca że to kłamstwo, to zarzuca kłamstwo Żydom, ponieważ Żydzi prowadzili dzienniki getta Warszawskiego w których zapisywali wszystko co się w getcie działo.
  Ciekawie opowiada o relacjach Polsko Żydowskich Pani Ewa Kurek której wstęp do książki pisał Jan Karski.
  w linku spotkanie z Panią Kurek wraz z przytoczonym przykładem kolaboracji Żydowsko Niemieckiej:
  https://www.youtube.com/watch?v=eLIlY6lc9FQ&list=PLyvwCKBDbPgb33WFCC3nCmIChn_OnWhIQ&index=15&t=1167s

  • Wronq
   Wronq :

   Tylko z Niemcami na ZSRR miało sens. Oczywiście pod warunkiem że we właściwym momencie wy ofslibysmy się z sojuszu z Niemcami jak Włosi…. Tak ja to widzę. Polska zapewne byłaby zbliżona do tej z IIRo jeśli chodzi o terytorium. A może nawet udałoby się odzyskać więcej kresow niż po I Wojnie. Jedno jest pewne. Nasza neutralność była w praktyce aktem samobójczym….

 2. Kasper1
  Kasper1 :

  “„Suma była z pewnością gigantyczna. Właściwa odbudowa nastąpiła dopiero po upadku komunizmu w Polsce, czyli po 1989 roku.” – to odbudowa Warszawy (ładna czy brzydka ale jednak), Wrocławia, Gdańska i innych miast, odbudowa linii kolejowych, mostów, przemysłu i zmiana profilu kraju na przemysłowo-rolniczy, likwidacja analfabetyzmu były odbudową “niewłaściwą”? Co to za pierdoły?

 3. Wronq
  Wronq :

  Podwójna moralność polskiego Rzadu polega na czymś zupełnie innym.. w 1939 było dwóch agresorów którzy podpisując pakt rozpetali II Wojne najezdzajac na Polske. Jeden znich, którego sukcesorem są nasi sasiedzi wschodni, zagrabili nasze Ziemie i ich nie oddał a Polska tymczasem o zgrozo nie domaga się nawet ich Zwrotu! To powinien być podstawowy cel polityki Poslki od 89r. Zwrot Kresow plus zadośćuczynienie za napastnik i rabunek oraz masowe ludobójstwo. To w jaki sposób miała by nastąpić rekompensata do przegadania. Ale na starcie zwrot zagrabionych ziem. Przy tym wriancie ugrywamy dwie pieczenie na jednym ogniu. Gdy kresy wrócą do Poslki i do tego otrzymamy k rekompensatę za zniszczenia i ludobójstwa wówczas Ziemie Odzyskane będziemy mogli uznać za reparacje niemieckie. Na ten moment one niczego nie rekompensują bo w wyniku wojny rpzoentajnej m.in przez iemcy terytorium Polski (jako jedyne Państwo tzw zwycięskiej koalicji) uległo zmniejszeniu… to taka nagroda za powiedzenie NIE dwóm zbrodniczym reżimom…