Pierwszy dzień urzędowania Joe Bidena jako prezydenta USA wypełniony jest ruchami politycznymi w sprawie imigracji.

Donald Trump zdobywał władzę pod hasłami ograniczenia imigracji. Jego następca od pierwszego dnia podąża w przeciwnym kierunku już pierwszymi ruchami sugerując, że będzie otwierał granice USA.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Jak podała agencja informacyjna Reutera nowy prezydent natychmiast po zaprzysiężeniu przesłał do Kongresu projekt ustawy otwierającej drogę do uzyskania obywatelstwa milionom imigrantów przebywających nielegalnie w USA. Projekt zakłada nadanie wszystkim nielegalnym imigrantom prawa pobytu czasowego na okres 5 lat. Po ich upływie będą oni mogli, po spełnieniu kryteriów związanych z zapewnieniem sobie utrzymania, wnioskować o pobyt stały. W przypadku jego uzyskania po trzech latach imigranci uzyskają możliwość nabycia obywatelstwa USA. W kraju tym przebywa obecnie około 11 mln nielegalnych imigrantów.

W dodatku na 15 aktów wykonawczych podpisanych w środę przez Bidena, aż sześć dotyczy kwestii imigracji. Jeden z nich dotyczy natychmiastowego zniesienia zakazu wjazdu dla obywateli wybranych państw zamieszkanych w większości przez muzułmanów. Inny wstrzymuje budowę muru na granicy z Meksykiem. Dodatkowo Biden anulował zarządzenie Trumpa o ignorowaniu imigrantów przy tworzeniu statystyk ludności będących podstawą w wyznaczaniu obwodów głosowania w ramach wyborów parlamentarnych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według Reutera Biden ma również podpisać memorandum nakazujące Departamentowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuratorowi generalnemu Stanów Zjednoczonych zachowanie programu DACA chroniącego przed deportacją imigrantów, którzy przybyli do kraju jako dzieci. Obecnie korzysta z niego około 640 tys. osób.

Wśród dalszych planów nowego amerykańskiego prezydenta jest przywrócenie ochrony azylowej w USA, przyspieszenie procesu rozpatrywania wniosków o status uchodźcy i powołanie specjalnej jednostki administracyjnej realizującej procedurę „łączenia rodzin” umożliwiającą imigrantom ściąganie krewnych do USA.

Biden ma także uchylić program Trumpa Migrant Protection Protocols, który nakazywał wielu migrantom oczekiwanie na procedury w amerykańskich instytucjach po meksykańskiej stronie granicy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Podsumowując, działania pokazują, że Biden rozpoczyna swoją prezydenturę z ostrym akcentem na imigrację, tak jak Trump utrzymywał tę kwestię w centrum swojej agendy politycznej aż do ostatnich dni swojej administracji.” – ocenia w swoim komentarzu agencja Reutera.

Proimigracyjny zwrot Bidena już pochwaliła czołowa amerykańska organizacja przedsiębiorców – Chamber of Commerce uznając, że „przywraca naszą wiarygodność na globalnej scenie”.

Zapowiedzi Bidena liberalizacji polityki imigracyjnej USA już uruchomiły masowy nacisk migrantów z Hondurasu na granice Gwatemali i Meksyku. W tym pierwszym państwie doszło do starć migrantów z miejscową policją.

reuters.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz