Podczas wtorkowej konferencji prasowej, rzeczniczka Białego Domu, Karine Jean-Pierre oświadczyła, że Stany Zjednoczone nie dostrzegają niczego, co mogłoby wskazywać, że Rosja przygotowuje się do użycia broni nuklearnej.

Wcześniej w brytyjskich mediach pojawiły się doniesienia, według których NATO jakoby ostrzegło swoje państwa członkowskie o tym, że prezydent Rosji Władimir Putin zamierza zademonstrować swój zamiar użycia broni nuklearnej, przeprowadzając test jądrowy przy granicy z Ukrainą.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

0 PLN    (0%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Bardzo poważnie traktujemy wszelką broń nuklearną lub nuklearne pobrzękiwanie szabelką, ale chcę powiedzieć… że nie widzimy żadnego powodu, aby dostosować naszą własną strategiczną postawę nuklearną, ani nie mamy nic, co wskazywałoby, że Rosja przygotowuje się do natychmiastowego użycia broni nuklearnej” – powiedział dziennikarzom rzeczniczka Białego Domu, Karine Jean-Pierre .

Również agencja Reuters podała, powołując się na anonimowego amerykańskiego urzędnika, że nie ma żadnych oznak nietypowej aktywności wokół arsenału nuklearnego będącego w dyspozycji Moskwy po niedawnych wypowiedział rosyjskiego prezydenta, Władimira Putina.

Zobacz także: ISW: Nuklearne groźby Putina nie będą skuteczne

Jak pisaliśmy, włoski dziennik La Repubblica, a później także serwis „The Moscow Times” podały, że uzbrojony w broń jądrową rosyjski okręt podwodny K-329 Biełgorod ma znajdować się w pobliżu Arktyki, gdzie przeprowadzi „tajne testy”. Ma to dotyczyć systemu Posejdonczyli autonomicznego, bezzałogowego pojazdu podwodnego z napędem nuklearnym, odpalanego przez okręty podwodne. Nazywany jest też „dronem sądu ostatecznego”. „The Times” sugerował z kolei, że testy „Posejdona” mogą odbyć się na Morzu Czarnym, bliżej państw członkowskich NATO.

Media twierdzą, że zachodnie wywiady analizują wysyłane przez Rosję sygnały dotyczące użycia broni jądrowej.. W ostatnich dniach w sieci pojawiły się także materiały mające przedstawiać rosyjski „pociąg nuklearny”, zmierzający w kierunku Ukrainy.

Zobacz także: Były dyrektor CIA: Jeśli Putin użyje broni nuklearnej, USA zniszczą rosyjskie jednostki na Ukrainie

Reuters / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz