Prywatna rosyjska firma wojskowa, Grupa Wagnera, odebrała dostawę broni z Korei Północnej co jest oznaką rosnącej roli grupy w wojnie rosyjsko-ukraińskiej – przekonywał w czwartek Biały Dom.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, prywatna rosyjska firma wojskowa, Grupa Wagnera, odebrała dostawę broni z Korei Północnej co jest oznaką rosnącej roli grupy w wojnie rosyjsko-ukraińskiej – przekonywał w czwartek Biały Dom.

Właściciel Wagnera, Jewgienij Prigożyn, zaprzeczył temu twierdzeniu i nazwał je „plotkami i spekulacjami”.

John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, powiedział, że Wagner szuka na całym świecie dostawców broni do wsparcia operacji wojskowych na Ukrainie.

„Możemy potwierdzić, że Korea Północna zakończyła wstępną dostawę broni do Wagnera, która zapłaciła za ten sprzęt. W zeszłym miesiącu Korea Północna dostarczyła rakiety i pociski do Rosji do wykorzystania przez Wagnera” – powiedział dziennikarzom.

Stany Zjednoczone szacują, że Wagner ma 50 000 pracowników rozmieszczonych na Ukrainie, w tym 10 000 na kontraktach i 40 000 skazanych rekrutowanych z rosyjskich więzień, powiedział Kirby.

Zobacz też: Korea Północna uznała Doniecką Republikę Ludową

Prigożyn, bliski sojusznik prezydenta Rosji Władimira Putina, powiedział, że Kirby ma zwyczaj składania oświadczeń opartych na domysłach.

„Wszyscy wiedzą, że Korea Północna od dawna nie dostarcza Rosji żadnej broni. I nawet nie podjęto takich wysiłków” – powiedział w oświadczeniu. „Dlatego dostawa broni z Korei Północnej to nic innego jak plotki i spekulacje”.

W listopadzie, po tym, jak Biały Dom powiedział, że Pjongjang potajemnie dostarcza Rosji „znaczącą” liczbę pocisków artyleryjskich, Korea Północna oświadczyła, że nigdy nie prowadziła handlu bronią z Rosją i nie planuje tego robić.

Rosyjskie i północnokoreańskie misje ONZ nie odpowiedziały natychmiast na prośbę o komentarz. Stany Zjednoczone oskarżyły Pjongjang i Moskwę o naruszenie sankcji ONZ nałożonych na Koreę Północną.

Kresy.pl/Reuters

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply