Administracja prezydenta USA, Joe Bidena, chce pozyskać 11,7 mld dol. na dodatkową pomoc wojskową i gospodarczą dla Ukrainy w najbliższych miesiącach, w tym 4,5 mld dol. na sprzęt i broń dla Ukraińców i na uzupełnienie zapasów Pentagonu.

W piątek amerykańskie media podały, że Biały Dom zwróci się do Kongresu z prośbą o przeznaczenie dodatkowych 11,7 mld dol. na pomoc wojskową i gospodarczą dla Ukrainy w pierwszym kwartale nowego roku budżetowego 2023 w USA, który rozpoczyna się 1 października.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1741.62 PLN    (7.91%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak podano, wnioski na pierwszy kwartał roku budżetowego 2023 obejmują 7,2 mld dol. dla Departamentu Obrony. Z tego, 4,5 mld dol. ma zostać przeznaczone dla sprzęt wojskowy dla Ukrainy na uzupełnienie zapasów własnych Pentagonu, a 2,7 mld dol. na inne wsparcie militarne, wywiadowcze i w zakresie obronności. Ponadto, Biały Dom chce pozyskać 4,5 mld dol. dla Departamentu Stanu i USAID, by móc dalej udzielać wsparcia rządowi w Kijowie.

Czytaj także: WSJ: wojna na Ukrainie wyczerpuje zapasy amunicji USA, poziom pocisków kal. 155 mm „niekomfortowo niski”

Agencja Bloomberg podaje, że urzędnicy rządu USA ostrzegają, że przeznaczone wcześniej środki na przeciwdziałanie rosyjskiej inwazji kończą się. Według Białego Domu, nowe pieniądze dla Ukrainy są pilnie potrzebne.

W maju prezydent Joe Biden podpisał ustawę, umożliwiającą alokację 40 mld dol. na pomoc dla Ukrainy, ale fundusze te miały wystarczyć do końca września. Według oficjalnych szacunków, jak dotąd około 75 procent bezpośredniego wsparcia militarnego i budżetowego, jaki Kongres wcześniej przeznaczył na rzecz Ukrainy, zostało już wypłacone lub zarezerwowane.

Ponadto, administracja prezydenta Joe Bidena chce przeznaczyć 2 mld dol. na wsparcie, mające zapobiec wzrostowi cen energii w kraju w związku z redukcją dostaw surowców przez Rosję. Obejmuje to 1,5 mld dol. na pozyskanie uranu, jako paliwa dla amerykańskich reaktorów jądrowych, by zniwelować wszelkie redukcje w zakresie dostaw surowców energetycznych z Rosji. Pół miliarda dolarów ma zostać przeznaczone na modernizację Strategicznej Rezerwy Paliwowej.

Jak informowaliśmy, w ramach ogłoszonego 24 sierpnia, w Dzień Niepodległości Ukrainy, nowego pakietu pomocy wojskowej Ukraina otrzyma od USA około 2,98 mld dol. na pozyskanie broni i sprzętu, w tym pozyskanie zaawansowanych systemów obrony powietrznej (chodzi tu głównie o NASAMS), artylerii i blisko ćwierć miliona sztuk amunicji artyleryjskiej, systemów przeciwko latającym bezzałogowcom i radarów przeciwartyleryjskich, a także dronów wraz z częściami zamiennymi. Odbędzie się to jednak inaczej niż dotąd, a mianowicie w ramach programu Program Ukraine Security Assistance Initiative (USAI). Zakłada on pozyskiwanie broni i sprzętu od producentów, a nie pobieranie go z magazynów sił USA.

Jak sprecyzowano, w ramach tego pakietu Ukraińcy otrzymają sześć wyrzutni systemu NASAMS wraz z pociskami rakietowymi, 24 radary przeciwartyleryjskie (najpewniej AN/TPQ-36), drony Puma i Scan Eagle oraz systemy antydronowe Vampire. Wiadomo też, że na Ukrainę zostaną wysłane rakiety naprowadzane laserowo, ale nie podano, o jakie dokładnie systemy chodzi.

Reuters / Bloomberg / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz