Na Białorusi niemal o 17 procent wzrosła cena cukru. To już piąta podwyżka ceny cukru w tym roku u naszego wschodniego sąsiada .
Mimo tak znaczącej podwyżki cukier na Białorusi nadal jest dość tani. Za kilogram trzeba zapłacić 7 tysięcy rubli, czyli równowartośc około 2 i pół złotego. Na Białorusi ceny produktów kontrolowanych przez państwo doganiają rosnąca inflację. Niezależne białoruskie media w ubiegłym tygodniu informowały o zbliżającej się podwyżce cen benzyny. Po niedawnym urynkowieniu kursu białoruskiego rubla paliwa są tam bardzo tanie. Za litr benzyny 95-oktanowej trzeba zapłacić 5 i pół tysiąca rubli, czyli równowartość 2 złotych.
Ceny na Białorusi rosną w szybkim tempie od pół roku. Jest to związane między innymi ze spadkiem wartości białoruskiego rubla. Inflacja w tym roku już przekroczyła 83 procent. Dewalucja rubla wynosi 189 procent.
Mieszkaniec Tczewa stracił ponad 63 tys. zł po tym, jak sprawca uzyskał zdalny dostęp do jego komputera i bankowości internetowej. Policja zatrzymała dwóch obywateli Ukrainy z Gdańska, którym przedstawiono łącznie 18 zarzutów. (more…)
Trwa postępowanie dotyczące wpływu Elektrowni Kozienice na ekosystem Wisły. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zobowiązała Eneę do przedstawienia planu naprawczego, a jednocześnie powstaje trzecia, niezależna ekspertyza dotycząca oddziaływania otwartego systemu chłodzenia na rzekę. Wyniki analiz mogą mieć znaczenie zarówno dla ochrony środowiska, jak i bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zobowiązała spółkę Enea Wytwarzanie do przedstawienia w ciągu 60 dni planu naprawczego dotyczącego wpływu Elektrowni Kozienice na ekosystem Wisły, rozpoczynając kolejny etap wieloletniego postępowania w tej sprawie.
Zakład jest drugą co do wielkości elektrownią węglową w kraju i największą pod względem mocy zainstalowanej wśród elektrowni opalanych węglem kamiennym – ok. 4000 MW. Wytwarza do ponad 20 TWh energii rocznie
Premier Węgier Péter Magyar zażądał od prokuratora generalnego informacji o stanie śledztwa w sprawie tzw. konwoju ze złotem. Po wyznaczonym przez niego terminie Prokuratura Generalna wydała komunikat, w którym podkreśliła, że w rzeczywistości prowadzone są dwa odrębne postępowania. (more…)
Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz napisał w niedzielę, że rozmowy z USA w sprawie utworzenia stałej bazy wojskowej w Polsce weszły w kolejny etap.
„Blisko 60% Polaków popiera utworzenie stałej bazy wojsk USA w Polsce. Po pozytywnej odpowiedzi sekretarza obrony USA na moją propozycję jesteśmy na kolejnym etapie rozmów. W Pentagonie trwa przegląd sił, który będzie podstawą dalszych decyzji. Zwiększone zaangażowanie wojsk USA to silniejsze odstraszanie i bezpieczna Polska” — napisał Kosiniak-Kamysz na platformie X.
Blisko 60% Polaków popiera utworzenie stałej bazy wojsk USA w Polsce.
Członkowie Związku Polaków na Białorusi przeprowadzili akcję porządkowania starego katolickiego cmentarza w Wilejce. Wolontariusze oczyścili część zarośniętej nekropolii i odsłonili historyczne nagrobki, pochodzące głównie z połowy XIX wieku. (more…)
Komisja Europejska pracuje nad mechanizmem, który miałby dawać krajom kandydującym wcześniejszy dostęp do części korzyści gospodarczych związanych z UE. Plan ma obejmować m.in. programy finansowe, preferencyjne rozwiązania handlowe i częściowy dostęp do jednolitego rynku, ale bez praw politycznych przysługujących państwom członkowskim – podaje Politico
W Brukseli Komisja Europejska opracowuje plan wcześniejszego udostępnienia części korzyści gospodarczych krajom kandydującym do UE, zanim zostaną one pełnoprawnymi członkami wspólnoty — podało Politico, powołując się na unijnych urzędników.
Propozycja wpisuje się w koncepcję „stopniowej integracji”, która ma nagradzać państwa kandydujące za wdrażanie reform jeszcze w czasie trwania procesu akcesyjnego. Rozwiązanie ma przyspieszyć rozszerzenie bez obniżania formalnych wymogów przyjęcia do UE.




























