Białoruscy biskupi apelują o zorganizowanie pomocy dla migrantów

W sobotę białoruska Konferencja Katolickich Biskupów wydała komunikat dotyczący pomocy dla migrantów, którzy znajdują przy granicy Białorusi z Polską, a także z Litwą. Zaznaczono, że „moralnym obowiązkiem” katolików z Białorusi jest włączenie się „pomoc migrantom, którzy w tym czasie znajdują się na granicy państwowej”.

Od kilku dni na granicy białorusko-polskiej trwa bezprecedensowy kryzys z migrantami. Jego ofiarami są uchodźcy z krajów Bliskiego Wschodu, w tym dzieci i młodzież, znajdujący się od pewnego czasu w obozie pod gołym niebem bezpośrednio za granicami państwowymi” – czytamy w komunikacie Konferencji Katolickich Biskupów na Białorusi . Zaznaczono, że „osoby te znajdują się w krytycznej sytuacji” z uwagi na brak niezbędnych środków do życia, „cierpiąc z powodu głosu, zimna, braku dachu nad głową i podstawowej pomocy medycznej”.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Jako chrześcijanie nie możemy być obojętni na rzeczywistość ludzkiego cierpienia” – podkreślają białoruscy biskupi, przypominając słowa Jezusa Chrystusa z Ewangelii wg św. Mateusza (Mt 25, 35-40): „Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; (…) Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Biskupi podkreślili, że „moralnym obowiązkiem” katolików z Białorusi jest włączenie się „w sprawy pomocy migrantom, którzy w tym czasie znajdują się na granicy państwowej”. Zaapelowali, by w związku z tym księża zorganizowali pomoc materialną, wskazując określone formy.

Po pierwsze, w niedzielę 14 listopada br. we wszystkich białoruskich parafiach mają być przeprowadzone zbiórki do skarbonek na rzecz Caritas diecezji grodzieńskiej z przeznaczeniem na pomoc dla uchodźców. Poinformowano też o możliwości wpłacania darowizn na konto.

Ponadto, w parafiach w Grodna ma zostać zorganizowana zbiórka pomocy materialnej dla migrantów, w formie ciepłych ubrań, obuwia, środków higieny osobistej, koców, a także materiałów dla małych dzieci, jak np. pieluszki jednorazowe. Jak poinformowano, można też przekazywać żywność, z zastrzeżeniem, żeby nie była to wieprzowina. Ma to związek z tym, iż sprawa dotyczy przede wszystkim osób z krajów muzułmańskich. Wszystkie zebrane rzeczy zostaną przekazane grodzieńskiej Caritas, a następnie potrzebującym przy granicy.

Polecono też, żeby omawiany komunikat został odczytany w niedzielę we wszystkich kościołach podczas każdej Mszy św.

Przeczytaj: Monachium chce przyjąć migrantów koczujących przy granicy

Czytaj także: Migrant z Iraku: Białorusini zmuszają nas do forsowania granicy, my chcemy do Niemiec

catholic.by / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz