Białoruś rozpoczęła w czwartek manewry wojskowe w pobliżu granicy z Polską, potrwają do 14 września.

Ministerstwo obrony Białorusi poinformowało 8 września o rozpoczęciu manewrów wojskowych. Wojska będą trenować „wyzwolenie terytorium czasowo zajętego przez wroga” i odzyskania kontroli nad regionami przygranicznymi.

Zobacz też: Łukaszenko dopuścił możliwość ogłoszenia amnestii dla opozycjonistów

Manewry odbędą się na poligonach wojskowych w Brześciu, przy zachodniej granicy z Polską, a także w okolicach Mińska i Witebska w północno-wschodniej Białorusi.

Ministerstwo nie podało ilu żołnierzy jest zaangażowanych, ale stwierdziło, że „liczba żołnierzy biorących udział w ćwiczeniach dowódczo-sztabowych, zaangażowana broń i sprzęt wojskowy nie przekracza poziomu podlegającego obowiązkowemu zgłoszeniu zgodnie z Dokumentem Wiedeńskim 2011”.

W ćwiczeniach wezmą również żołnierze z innych państw, jednak w komunikacie nie sprecyzowano z jakiego kraju będą pochodzić wojska: “Jednocześnie, demonstrując społeczności międzynarodowej maksymalną przejrzystość, dążenie do wzmocnienia bezpieczeństwa regionalnego i pasa dobrego sąsiedztwa, Republika Białoruś z własnej inicjatywy zaprosiła przedstawicieli korpusu wojskowo-dyplomatycznego obcych państw akredytowanych przy Ministerstwo Obrony Republiki Białoruś do udziału w monitorowaniu aktywnej fazy ćwiczeń” – czytamy.

Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał rozporządzenie przedłużające zakaz przebywania na obszarze 200 m od linii granicy państwowej z Białorusią. Zakaz będzie obowiązywał do 30 listopada br.

Obszar, na którym został wprowadzony zakaz przebywania, oznacza się w dobrze widocznych miejscach tablicami z napisem „Obszar objęty zakazem przebywania – wejście zabronione”.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply