Ministerstwo Obrony Narodowej wystosowało w czwartek zapytanie ofertowe do USA dotyczące pozyskania 96 śmigłowców AH-64E APACHE w najnowszej wersji GUARDIAN na potrzeby Lotnictwa Wojsk Lądowych.

Jak poinformował w czwartek wicepremier Mariusz Błaszczak, Ministerstwo Obrony Narodowej wystosowało zapytanie ofertowe do USA dotyczące pozyskania 96 śmigłowców AH-64E APACHE w najnowszej wersji GUARDIAN na potrzeby Lotnictwa Wojsk Lądowych.

“Wraz ze śmigłowcami pozyskamy również transfer technologii” – czytamy.

Zobacz też: MON zatwierdził umowę z WB Electronics ws. opracowania drona Gladius-2

Ministerstwo Obrony Narodowej podało na Twitterze, że w pierwszej kolejności śmigłowce trafią do Żelaznej Dywizji. “Dlatego, że 18 Dywizja będzie wyposażana w czołgi Abrams. Te śmigłowce świetnie z nimi współpracują” – czytamy w komunikacie.

Do zapytania doszło po spotkaniu Mariusza Błaszczaka z Sekretarzem Obrony USA, które odbyło się podczas Ukraine Defense Consultative Group, które było poświęcone współpracy wojskowej oraz dalszym działaniom dotyczącym wsparcia Ukrainy.

Zobacz też: Siły Zbrojne RP otrzymają systemy przeciwlotnicze Pilica+

Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia amerykańska armia złożyła zamówienie w koncernie General Dynamics Land Systems na dostawę 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3 o wartości do 1,148 mld USD. Podpisany pod koniec lipca kontrakt o wartości 1,148 miliarda dolarów, wedle oświadczenia koncernu z 25 sierpnia, zapewni Polsce nowe możliwości w zakresie łączności, siły ognia i opancerzenia dla przyszłej floty Abrams.

Dostawy Abramsów mają rozpocząć się w styczniu 2025 roku. Firma zapowiada, że dostarczy wszystkie czołgi do 2026 roku.

Umowa na zakup amerykańskich czołgów zawarta została pod koniec lipca br.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply