Większość państw NATO wyczerpała zapasy uzbrojenia

Dwie trzecie państw NATO wyczerpało już zapasy uzbrojenia, jakie mogłyby przekazać Ukrainie, twierdzi „New York Times”.

Według amerykańskiej gazety swoje zapasy broni zdatnej do wysłania na Ukrainę wyczerpało już 20 na 30 państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak przytoczyła w niedzielę ukraińska agencja informacyjna UNIAN.

Całość dostaw broni i innego sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych Ukrainy ze strony NATO wyceniona została na 40 miliardów dolarów. UNIAN podkreśla, że to równowartość rocznego budżetu wojskowego Francji.

„New York Times” napisał również, że na polach bitew wojny rosyjsko-ukraińskiej obie jej strony zużywają amunicję w niespotykanym wcześniej tempie, stąd nawet NATO ma problemy w uzupełnianiu jej stronie ukraińskiej.

Według gazety skala pojedynków artyleryjskich w czasie tej wojny jest ogromna. Latem Ukraińcy wystrzeliwali dziennie 6-7 tys. pocisków artyleryjskich, a Rosjanie około 40-50 tys. Dla porównania w Afganistanie siły NATO mogły wystrzeliwać 300 pocisków artyleryjskich dziennie i nie martwić się o obronę powietrzną.

 

„Jeden dzień na Ukrainie to miesiąc lub więcej w Afganistanie” – powiedziała gazecie ekspert obrony i były doradca NATO Camille Grand.

„New York Times” nie omieszkał przypomnieć, że Stany Zjednoczone produkują tylko około 15 tys. pocisków miesięcznie.

Wcześniej podawaliśmy za amerykańską gazetą, że Amerykanie utworzyli w Polsce specjalną bazę, w której naprawiane są wyeksploatowane działa zachodniej produkcji używane przez ukraińską artylerię. Wielkie nasilenie operowania powoduje szybkie zużycie poszczególnych dział.

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz