Niemiecka koalicja rządząca porozumiała się z czołową siłą opozycji w sprawie znacznego zwiększenia wydatków wojskowych.

Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD), Zieloni oraz Wolna Partia Demokratyczna (FDP) porozumiały się z opozycyjną Unią Chrześcijańsko-Demokratyczną (CDU) w sprawie przeznaczenia dodatkowych 100 miliardów euro na wydatki związane z obroną narodową, podała w poniedziałek Al Jazeera.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ogłoszone porozumienie jest realizacją zapowiedzi kanclerza Olafa Scholza wygłoszonych trzy dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Pod jej wrażeniem szef niemieckiego rządu zapowiedział, że wydatki wojskowe w końcu przewyższą zakładany w NATO próg 2 proc. PKB, przez lata niedotrzymywany przez RFN.

„Niemiecka Bundeswehra zostanie wzmocniona” – Scholz powiedział w poniedziałek na targach w Hanowerze – „Będzie w stanie lepiej niż kiedykolwiek wypełniać swoją misję obronną i będzie w stanie wnieść swój wkład w NATO, abyśmy mogli w każdej chwili bronić się przed atakami z zewnątrz”. Jak podkreślił kanclerz – „To właściwa odpowiedź na punkt zwrotny, który rozpoczyna się od ataku Rosji na Ukrainę”.

Scholz chciał umocować specjalny fundusz na obronę w konstytucji. To wymaga większości dwóch trzecich głosów w obu izbach parlamentu, co oznaczało, że musiał zdobyć poparcie jakiejś siły na opozycji.

Rozmowy nie były gładkie, ale w niedzielę wieczorem obie strony osiągnęły porozumienie. Środki na cyberbezpieczeństwo i wsparcie dla krajów partnerskich będą pochodzić m.in. z budżetu stałego Niemiec, a nie ze specjalnego funduszu, jak proponowali niektórzy w koalicji rządzącej.

aljazeera.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz