Niemiecka koalicja rządząca porozumiała się z czołową siłą opozycji w sprawie znacznego zwiększenia wydatków wojskowych.

Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD), Zieloni oraz Wolna Partia Demokratyczna (FDP) porozumiały się z opozycyjną Unią Chrześcijańsko-Demokratyczną (CDU) w sprawie przeznaczenia dodatkowych 100 miliardów euro na wydatki związane z obroną narodową, podała w poniedziałek Al Jazeera.

Ogłoszone porozumienie jest realizacją zapowiedzi kanclerza Olafa Scholza wygłoszonych trzy dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Pod jej wrażeniem szef niemieckiego rządu zapowiedział, że wydatki wojskowe w końcu przewyższą zakładany w NATO próg 2 proc. PKB, przez lata niedotrzymywany przez RFN.

„Niemiecka Bundeswehra zostanie wzmocniona” – Scholz powiedział w poniedziałek na targach w Hanowerze – „Będzie w stanie lepiej niż kiedykolwiek wypełniać swoją misję obronną i będzie w stanie wnieść swój wkład w NATO, abyśmy mogli w każdej chwili bronić się przed atakami z zewnątrz”. Jak podkreślił kanclerz – „To właściwa odpowiedź na punkt zwrotny, który rozpoczyna się od ataku Rosji na Ukrainę”.

Scholz chciał umocować specjalny fundusz na obronę w konstytucji. To wymaga większości dwóch trzecich głosów w obu izbach parlamentu, co oznaczało, że musiał zdobyć poparcie jakiejś siły na opozycji.

Rozmowy nie były gładkie, ale w niedzielę wieczorem obie strony osiągnęły porozumienie. Środki na cyberbezpieczeństwo i wsparcie dla krajów partnerskich będą pochodzić m.in. z budżetu stałego Niemiec, a nie ze specjalnego funduszu, jak proponowali niektórzy w koalicji rządzącej.

aljazeera.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply